Operatorski
Kierunek Operatorski to intensywny dwuletni, dzienny kurs na poziomie szkoły policealnej z tematyką podstawową i średnio-zaawansowaną, przygotowujący do zawodu operatora kamery filmowej i oświetleniowca na poziomie profesjonalnym lub kontynuacji nauki na innych kierunkach operatorskich.
Absolwent kierunku jest gotowy do podjęcia pracy w branży audiowizualnej, przy tworzeniu prostych, komercyjnych form filmowych, dokumentalnych, telewizyjnych czy reklamowych. Jego celem może być jednak praca w filmie fabularnym, nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zabłysnął na festiwalach jako autor zdjęć o oryginalnym i rozpoznawalnym stylu, na wzór wykładowców, z którymi zetknął się podczas studiów.
Dla kogo studia na kierunku operatorski
Kandydaci charakteryzujący się kreatywnością, chcący realizować swoje pomyły poprzez sztukę operatorską.
Program kształcenia na kierunku operatorski
Program nauczania obejmuje podstawy sztuki operatorskiej, technologii, pracy z kamerą, szwenkowania, technik rejestracji cyfrowej obrazu, historii sztuki i filmu, języka filmowego, zagadnień kompozycji obrazu, estetyki, światła w filmie, obsługi sprzętu filmowego, budowy kamer filmowych, cyfrowych i DSLR, optyki, definicji obrazu, montażu i postprodukcji obrazu.
Studenci pracują z profesjonalnym i nowoczesnym sprzętem, kamerami, optyką, urządzeniami stabilizującymi, jazdą kamery, kranami kamerowymi, kamerami UHD: URSA, RED, ALEXA, Sony, Canon. Mają do dyspozycji duży i profesjonalny park oświetleniowy lamp HMI, LED, Kino Flo i żarowych. Zajęcia odbywają się w studiu zdjęciowym, dekoracji, studiu filmowym i TV, obiektach naturalnych i plenerze. Studenci uczą się efektów operatorskich (efekt nocy, deszczu, mgły, śniegu), oświetlania w plenerze, pracy z kaskaderami i pirotechnikami. Poznają szczegółowo teorię sztuki operatorskiej i filmowej, a także współczesnej technologii operatorskiej. Współpracują z profesjonalnymi rentalami i produkcjami filmowymi, realizują zdjęcia do etiud własnych. Program nauczania obejmuje wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne, z naciskiem na praktykę.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku operatorski
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na Kierunek Operatorski jest przystąpienie do egzaminu wstępnego w formie rozmowy rekrutacyjnej oraz wcześniejsze przysłanie prac z zakresu filmu, fotografii, sztuk plastycznych lub literatury, określających predyspozycje kandydata.
Perspektywy pracy po kierunku operatorski
Absolwenci znaleźli pracę w zawodach filmowych, tworzą filmy i programy, pracują w studiach filmowych i stacjach TV. Kontakty, które zdobędziesz podczas praktyk na planie filmowym oraz nauki w szkole, zapewnią Ci możliwość zrobienia wielkiego kroku w branży filmowej i telewizyjnej.