Resocjalizacja z penitencjarystyką
Studia na kierunku Resocjalizacja z penitencjarystyką kształcą absolwentów o szerokim przygotowaniu ogólnopedagogicznym z kompetencjami w zakresie oddziaływań resocjalizacyjnych i penitencjarnych.
Program zajęć realizowanych w toku kształcenia wyposaża studentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie, osobami zagrożonymi w rozwoju społeczno-moralnym oraz skazanymi odbywającymi karę pozbawienia wolności. Absolwent posiada pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o różnych środowiskach wychowawczych, ich specyfice i procesach w nich zachodzących. Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną w celach analitycznych, wykazuje się umiejętnościami diagnozowania i projektowania działań praktycznych.
Zdobyta w trakcie studiów wiedza, kompetencje i umiejętności umożliwiają absolwentowi podjąć pracę resocjalizacyjną z dziećmi i młodzieżą w środowisku otwartym (np. w kuratorskich ośrodkach pracy z młodzieżą, pogotowiu opiekuńczym, interwencyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, świetlicach środowiskowych, fundacjach i stowarzyszeniach), w charakterze pedagogów szkolnych oraz kuratorów sądowych i społecznych.
Po ukończeniu kierunku Resocjalizacja z penitencjarystyką absolwent posiada kwalifikacje do zajmowania stanowisk w instytucjach o charakterze zamkniętym (jako wychowawca w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii oraz wychowawca w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich). Spełnia również wymagania dotyczące wyksztalcenia i kwalifikacji zawodowych na stanowiskach służbowych w służbach mundurowych: Policji (policyjne izby dziecka), Straży Granicznej (strzeżone ośrodki dla cudzoziemców) i Służbie Więziennej (zakłady karne i areszty śledcze).
Absolwent uzyskuje dyplom magistra po II roku studiów i może kontynuować kształcenie na studiach III stopnia w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Dla kogo studia na kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką
To propozycja dla osób z tytułem licencjata, którzy pragną zdobyć wiedzę i kompetencje z zakresu szeroko rozumianej resocjalizacji oraz penitencjarystyki.
Program kształcenia na kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką
Program zajęć dostępny bezpośrednio na uczelni.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia (zawodowych).
Zakres kierunków, po których absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na dany kierunek studiów ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji kandydata uzyskanych w wyniku ukończenia studiów oraz zasady rekrutacji określa rada wydziału, a głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów – bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.
Perspektywy pracy po kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką
Po ukończeniu kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką możesz pracować w:
- placówkach lub instytucjach resocjalizacyjnych,
- placówkach lub instytucjach penitencjarnych