Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Studenci kierunku Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii poznają historyczne, kulturowe i społeczne uwarunkowania obecności zwierząt oraz ich roli w życiu człowieka. Uzyskują wiedzę o regulacjach prawnych i organizacyjnych oraz zasadach etyki w zakresie utrzymywania i użytkowania zwierząt. Poznają mechanizmy podstawowych procesów zachodzących w organizmie zwierzęcia oraz zagadnienia związane z rozwojem człowieka i jego zaburzeniami.
Zapoznają się z typowymi metodami edukacji, wychowania i terapii ludzi oraz ich wspomagania zajęciami z udziałem zwierząt.
Doskonalą umiejętności niezbędne przy planowaniu i realizowaniu działań/zajęć z udziałem wybranch gatunków zwierząt i/lub na ich temat, dostosowanych do potrzeb osób w nich uczestniczących, a także w podejmowaniu działań związanych z pozyskiwaniem (hodowla, chów) oraz przygotowaniem (dobór, szkolenie) zwierząt do określonych zadań.
Kształtują kompetencje pozwalające identyfaikować zachowania i potrzeby zwierząt oraz ograniczenia i zagrożenia związane z ich użytkowaniem.
Dla kogo studia na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Ten jakże ciekawy kierunek studiów wymaga od kandydata empatii wobec ludzi i zwierząt, dobroduszności, komunikatywności i zdyscyplinowania.
Program kształcenia na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty:
- zoologia
- anatomia człowieka i zwierząt
- etyczne aspekty hodowli i użytkowania zwierząt
- zwierzęta w historii i kulturze
- psychologia ogólna
- etyka zawodowa
- socjologia
- biomedyczne podstawy rozwoju
- zoopsychologia
- psychologia kliniczna
- rekreacja, edukacja i terapia z udziałem zwierząt
- metody terapii osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi
- chów i hodowla zwierząt użytkowych
- diagnostyka i profilaktyka chorób zwierząt
- podstawy rehabilitacji
- metodyka pracy z osobami z autyzmem
- metody terapii osób z niepełnosprawnością ruchową
- choroby odzwierzęce
- andragogika
- komunikacja alternatywna i wspomagająca.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród:
- biologii
- chemii
- fizyki
- fizyki i astronomii
- geografii
- języka obcego nowożytnego
- języka polskiego
- matematyki.
Zawsze należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Absolwent kierunku Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii może wykorzystać interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności, w tym także posiadane przygotowanie pedagogiczne, w pracy w placówkach/ośrodkach rekreacyjnych, edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych i terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, uwzględniających w swojej dzałalności zajęcia prowadzone przez specjalistów z udziałem zwierząt i/lub na ich temat, a także w podejmowanej w tym zakresie indywidualnej działalności gospodarczej.
Aktywność zawodowa absolwenta może być związana z: agroturystyką; działalnością szkoleniową i doradczą w zakresie hodowli, utrzymania, żywienia i szkolenia zwierząt; firmach usługowo-produkcyjnych, zajmujących się produckją oraz dystrybucją karmy, paszy, dodatków paszowych i akcesoriów dla zwierząt amatorskich i użytkowych; instytucjach i organizacjach działających w obszarze ochrony zwierząt; związkach hodowców, ogrodach zoologicznych, schroniskach i hotelach dla zwierząt.
Może też podjąć pracę w organach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach społecznych oraz w jednostkach naukowo-badawczych. Absolwent, w zależności od zrealizowanego modułu kształcenia jest przygotowany do ubiegania się o nadanie uprawnień instruktora hipoterapii lub kynoterapeuty (dogoterapeuty).
Opinie o kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Animaloterapia to jedna z możliwych ścieżek zawodowych po ukończeniu tego kierunku.
W poniższym linku można znaleźć informacje jak w praktyce animaloterapia pomaga wszystkim tym, którzy tego potrzebują.