Żywienie człowieka i dietoterapia
Dietetyka, towaroznawstwo, przedsiębiorczość - tak najprościej można podsumować kierunek Żywienie człowieka i dietoterapia. Jego absolwent zdobędzie wiedzę i umiejętności umożliwiające prowadzenie samodzielnej, efektywnej ekonomicznie i zorientowanej na potrzeby rynku działalności gospodarczej w zakresie poradnictwa żywieniowo-dietetycznego lub współpracy z branżą wellness i fitness. Możliwe jest także podjęcie pracy w przedsiębiorstwach przetwórstwa żywności oraz kontroli obrotu żywnością.
Wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu chemii żywności oraz nauk żywieniowych w połączeniu z naukami technologicznymi, technicznymi oraz ekonomicznymi umożliwiają wszechstronny rozwój i szerszą możliwość wyboru dróg kariery zawodowej po ukończeniu studiów.
Dla kogo studia na kierunku żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietoterapia to odpowiedni kierunek dla osób, które chcą poszerzać swoją świadomość dotyczącą zdrowia i odpowiedzialnej diety, a przy okazji mają w sobie chęć pomocy innym. Kandydat na studia powinien lubić i dobrze sobie radzić z przedmiotami ścisłymi.
Program kształcenia na kierunku żywienie człowieka i dietoterapia
Wybrane przedmioty na kierunku żywienie człowieka i dietoterapia:
- standaryzacja i jakość produktów spożywczych
- ogólna technologia żywności
- podstawy ekonomii
- podstawy anatomii i fizjologii człowieka
- fizyka
- chemia ogólna i nieorganiczna
- podstawy żywienia człowieka
- podstawy technologii surowców zwierzęcych
- informatyka
- nowe rodzaje żywności
- związki biologiczne czynne w żywności
- transport i przechowywanie żywności w żywieniu zbiorowym
- technologie i metody przechowywania żywności
- dietoprofilaktyka
- podstawy treningu personalnego
- żywienie zbiorowe
- organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem
- ekologia i ochrona środowiska
- poradnictwo żywieniowe
- biochemia
- marketing w przemyśle żywieniowym
- mikrobiologia żywności
- statystyka
- towaroznawstwo.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku żywienie człowieka i dietoterapia
Przedmiotami punktowanymi podczas kwalifikacji na studia z żywienia człowieka i dietoterapii są matematyka, język obcy, język polski oraz – do wyboru – biologia lub chemia.
Perspektywy pracy po kierunku żywienie człowieka i dietoterapia
Absolwent kierunku Żywienie człowieka i dietoterapia może znaleźć zatrudnienie w laboratoriach badawczych oraz zakładach przetwórstwa spożywczego. Wyraźnie profilowane wykształcenie techniczne z gruntownym praktycznym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menadżerskim ułatwia zatrudnienie lub tworzenie własnych firm przez absolwentów w branży doradztwa żywieniowego, żywienia zbiorowego czy edukacji żywieniowej.
Opinie o kierunku żywienie człowieka i dietoterapia
„Wybrałam ten kierunek, bo uważam, że doradztwo dietetyczne jest przyszłościowe. Coraz więcej osób z mojego kręgu interesuje się tymi zagadnieniami i poszukuje odpowiedniej pomocy specjalisty”.Kasandra, 21 lat, Zielona Góra