Biotechnologia w Olsztynie
Biotechnologia - studia
Biotechnologia zajmuje się wykorzystaniem procesów biologicznych na skalę przemysłową. To nauka doświadczalna, eksperymentalna. Kandydaci na studia powinni mieć zacięcie laboratoryjne, ciekawość naukową, być osobami cierpliwymi, otwartymi na nowe technologie, lubiącymi nauki przyrodnicze, biologię.
Studia obejmują wiedzę z zakresu biochemii, biologii komórki, genetyki, morfologii funkcjonalnej roślin i zwierząt, anatomii funkcjonalnej człowieka, fizjologii i biotechnologii zwierząt, fizjologii i biotechnologii roślin, immunologii, inżynierii bioprocesowej, mikrobiologii i mykologii technicznej.
Studenci poznają techniki biologii molekularnej, technologie biopreparatów, fermentacji, inżynierii genetycznej, manipulacji genetycznych, inżynierii ekologicznej.
Biotechnologia to studia dwustopniowe. Absolwenci z tytułem inżyniera mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Czym zajmuje się biotechnolog?
Praca biotechnologa polega na wykorzystaniu organizmów, komórek, tkanek i materiałów biologicznych w celu rozwoju nowych produktów, procesów lub usług, które przynoszą korzyści dla ludzi, środowiska lub przemysłu. Zajmuje się przykładowo badaniem organizmów i ich funkcji w celu rozwoju nowych leków, terapii genowych, szczepionek i diagnostyki medycznej. Prowadzi badania nad chorobami genetycznymi i prace nad terapiami opartymi na zaawansowanych technologiach biologicznych, produkcją biodegradowalnych materiałów, które mogą zastąpić tradycyjne, trudno rozkładające się tworzywa sztuczne.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia na biotechnologii znajdą się: chemia organiczna, fizyka i biofizyka, anatomia funkcjonalna człowieka, biochemia, biologia komórki, biologia molekularna, biotechnologia w ochronie środowiska, biotechnologia roślin, ekologia z elementami inżynierii ekologicznej, enzymologia, fizjologia roślin, genetyka, immunologia z elementami biotechnologii, inżynieria genetyczna, mechanizmy ewolucji, inżynieria tkankowa, elementy modelowania molekularnego
Biotechnologia - specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można:
- biotechnologia przemysłowa
- biotechnologia farmaceutyczna
- biotechnologia molekularna roślin
- biotechnologia molekularna zwierząt
Biotechnologia w Olsztynie - rekrutacja
Rekrutacja obejmuje konkurs świadectw maturalnych. Kandydaci wskazują trzy przedmioty wybrane spośród: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują w:
- laboratoriach (badawczych, analitycznych, diagnostycznych)
- przemyśle biotechnologicznym
- firmach farmaceutycznych
- kontroli żywności i zakładach związanych z produkcją żywności
- laboratoriach kryminalistycznych
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych
- stacjach ochrony roślin
- ogrodach botanicznych
- obiektach oczyszczania ścieków
- konsultingu w zakresie biotechnologii środowiska.
Biotechnologia - opinie
Czy warto studiować Biotechnologię?
Studia na Biotechnologii, łącząc nauki biologiczne, chemiczne i inżynierię, pozwalają uzyskać wiedzę i umiejętności przydatne w wielu branżach. Ukończenie tego kierunku może otworzyć wiele możliwości zawodowych. Biotechnologia ma duży potencjał w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak choroby, brak żywności, ochrona środowiska i wiele innych. Praca w tej dziedzinie może pozwolić Ci wnieść wartościowy wkład w rozwiązanie ważnych kwestii.
Zarobki po Biotechnologii
Wynagrodzenie biotechnologów uzależnione jest przede wszystkim od ich wykształcenia, doświadczenia i umiejętności, a także kraju, w którym pracują. W Polsce przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 4500 złotych brutto, w krajach zachodnich natomiast wzrasta ona nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Biotechnolodzy wyższych zarobków mogą szukać zatrudnienia poza granicami Polski. Choćby w Niemczech biotechnolog jest w stanie zarobić nawet 15000 - 20000 złotych brutto miesięcznie.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze