Chemia kryminalistyczna i sądowa
Chemia kryminalistyczna i sądowa to obecnie unikatowy kierunek studiów.
Realizowany jest na poziomie drugiego stopnia.
Nowatorska formuła kształcenia została stworzona we współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji i Izbą Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Do dyspozycji studentów oddane są najwyższej klasy laboratoria. W trakcie zajęć wykorzystywane są metody takie jak praca projektowa czy burza mózgów dzięki którym studenci rozwijają umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności.
Dla kogo studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Studia mogą podjąć absolwenci studiów I i II stopnia, a także jednolitych magisterskich następujących kierunków: chemia, chemia kryminalistyczna, chemia sądowa, technologia chemiczna, biologia, biologia sądowa, biotechnologia, nanotechnologia, analityka chemiczna, farmacja, chemia i toksykologia sądowa, analityka medyczna, ochrona środowiska, inżynieria materiałowa, fizyka, fizyka medyczna.
Program kształcenia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Program studiów łączy laboratoryjną analizę materiałów dowodowych z wiedzą z zakresu toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Studenci uczą się, jak analizować materiały dowodowe na obecność substancji narkotycznych i leków. Badają materiał biologiczny zebrany na miejscu przestępstwa, współpracują z lekarzami specjalistami medycyny sądowej oraz wykonują analizy kryminalistyczne.
Zajęcia z praktykami pozwalają uzyskać wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu nowoczesnej fizykochemii kryminalistycznej, toksykologii oraz aspektów polskiego prawa dowodowego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest posiadanie dyplomu ukończenia określonego kierunku przynajmniej na poziomie pierwszego stopnia.
Perspektywy pracy po kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Absolwent Chemii kryminalistycznej i sądowej znajduje zatrudnienie:
- w najlepszych laboratoriach kryminalistycznych policji, w laboratoriach celnych, badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- jako biegły o specjalności kryminalistyczne badanie śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia (np. daktyloskopia, mechanoskopia, ekspertyza dokumentów, badania chemiczne, fizykochemiczne i komputerowe) - po ukończeniu szkoleń specjalistycznych
- w firmach zajmujących się produkcją i handlem materiałami i urządzeniami analitycznymi, wykorzystywanymi w badaniach kryminalistycznych, chemicznych i pokrewnych.
Opinie o kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
W trakcie zajęć wykorzystywane są metody takie jak praca projektowa czy burza mózgów dzięki którym studenci rozwijają umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności.