Dyrygentura
Nie ma dobrej orkiestry bez dyrygenta! I wyjątkowo nie piszemy o tym w przenośni. Bo kierunek Dyrygentura przygotowuje muzyków do kierowania chórem, orkiestrą klasyczną albo orkiestrą dętą.
Studenci dyrygentury uczą się prowadzenia zespołów instrumentalnych, zagadnień psychologii pracy z zespołami artystycznymi, właściwej emisji głosu, pedagogiki, metodyki różnych przedmiotów oraz dydaktyki w odniesieniu do szkolnictwa muzycznego I i II stopnia.
Kierunek oferuje kilka zróżnicowanych specjalności, takich jak:
- dyrygentura symfoniczna
- dyrygentura chóralna
- dyrygentura symfoniczna i operowa
- dyrygentura orkiestr dętych.
Dla kogo studia na kierunku dyrygentura
To kierunek dla osób obdarzonych muzycznym słuchem i zarazem... cierpliwością. Dla tych, którzy wyżej niż karierę w wielkich organizacjach stawiają samodoskonalenie się i realizację swoich celów.
Program kształcenia na kierunku dyrygentura
Przykładowe przedmioty na kierunku dyrygentura to:
- czytanie partytur
- instrumentacja
- instrument orkiestrowy do wyboru
- dyrygentura
- praktyki dyrygenckie
- harmonia
- kształcenie słuchu
- fortepian
- chór
- emisja głosu
- kontrapunkt
- podstawy kompozycji
- krytyka i prelekcja.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku dyrygentura
Przed przyjęciem na kierunek dyrygentura należy przystąpić do niełatwego egzaminu praktycznego. Różne uczelnie stawiają różne wymagania, ale najczęściej trzeba zaprezentować próbkę dyrygowania przygotowanym utworem, grę na wybranym instrumencie oraz podejść do egzaminu kierunkowego z wiedzy o kulturze i muzyce.
Perspektywy pracy po kierunku dyrygentura
Absolwenci kierunku dyrygentura:
- są przygotowani są do prowadzenia działalności artystycznej w obszarze muzyki zarówno w szkołach, jak i w profesjonalnych instytucjach kultury (prowadzenie zespołów instrumentalnych: estradowych orkiestr różnego typu, zespołów wokalno-instrumentalnych, chórów, muzycznych zespołów teatralnych)
- są przygotowani do działalności pedagogicznej w strukturach szkolnictwa artystycznego (po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem)
- mogą podejmować pracę w instytucjach kultury
- mogą zajmować się organizacją i promocją imprez oraz marketingiem dóbr kultury
- mogą wpływać na upowszechnianie wiedzy o sztuce muzycznej w mediach poprzez wykonywanie zawodu dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego, krytyka lub publicysty muzycznego.