Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Studia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw mają na celu przygotowanie wykwalifikowanej kadry, posiadającej umiejętność skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem, podejmowania decyzji inwestycyjnych, pozyskiwania środków finansowych do prowadzenia działalności gospodarczej, a także koordynowania kierunków i strategii rozwoju firmy.
W takcie trwania zajęć student zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomicznych i prawnych zagadnień funkcjonowania przedsiębiorstw, pozna zasady zarządzania zasobami finansowymi, rzeczowymi i osobowymi, jak również informacją i wiedzą w przedsiębiorstwie;
Po ukończeniu studiów na kierunku Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw, absolwent zdobędzie zaawansowaną merytorycznie wiedzę, umiejętności z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania oraz kompetencje społeczne. Pozna również zasady funkcjonowania przedsiębiorstw, rynków finansowych, jak również metody i techniki zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz przeprowadzania analiz ekonomicznych i prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwach.
Dla kogo studia na kierunku ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Kandydaci na kierunek Ekonomika i finanse przedsiębiorstw to osoby dynamiczne, posiadające umiejętności analityczne, otwarte na nowe wyzwania, pragnące realizować karierę zawodową w obszarze finansów. Dodatkowo powinni się cechować racjonalnością i umiejętnością pracy w grupie.
Program kształcenia na kierunku ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- ekonomia menadżerska
- ekonomia
- polityka ekonomiczna
- socjologia
- prawo gospodarcze
- rachunkowość
- społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw
- analiza finansowa
- podstawy ekonomiki i finansów przedsiębiorstw
- e-biznes
- badania rynkowe
- ekonomika inwestycji
- przedsiębiorczość
- prognozowanie procesów gospodarczych
- zarządzanie projektami
- przygotowanie i realizacja projektu badawczego
- zarządzanie strategiczne
- zarządzanie informacją i komunikacją w organizacji
- logistyka
- przedsiębiorstwo w gospodarce regionalnej i lokalnej
- nowoczesne koncepcje zarządzania
- rachunkowość przedsiębiorstw i kontrola finansowa
- wycena podmiotów gospodarczych
- zarządzanie sprzedażą
- teoria inwestowania
- ochrona konsumenta i konkurencji
- przedsiębiorstwo na rynku kapitałowym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia. Osoby po pokrewnych studiach będą rekrutowane na podstawie oceny zawartej na dyplomie, zaś u osób, które uzyskały tytuł inżyniera bądź licencjata. Pod uwagę brana będzie średnia arytmetyczna ocen uwzględniającą ocenę na dyplomie oraz ocenę stanowiącą średnią arytmetyczną ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym – brak pozytywnej oceny z egzaminu wstępnego eliminuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Zawsze wcześniej należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne na konkretnej uczelni. Informacje te znajdują się w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Perspektywy pracy po kierunku ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Absolwenci kierunki Ekonomika i finanse przedsiębiorstw mogą znaleźć zatrudnienie w:
- przedsiębiorstwach różnego szczebla
- instytucjach finansowych
- organizacjach prywatnych i publicznych.
Po ukończeniu studiów absolwent może również otworzyć własną działalność gospodarczą.
Opinie o kierunku ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Rynek finansowy jest szczególnym miejscem, na którym działają niezliczone instytucje. Aby zachować płynność finansową przedsiębiorstwa oraz efektywnie zarządzać jego finansami, niezbędne są osoby posiadające szeroką i specjalistyczną wiedzę w tym temacie.