Filologia rumuńska
Alo, salut. Sunt eu, un... haiduc! Jeżeli zawsze marzyłeś/aś, aby rozumieć tekst tego nieśmiertelnego hitu muzyki pop, ten kierunek jest dla Ciebie.
Filologia rumuńska to bowiem nie tylko studia językowe, ale też możliwość zgłębienia kultury, historii i literatury Rumunii.
Podstawą programu jest oczywiście zdobycie praktycznej znajomości języka rumuńskiego, która zapewni możliwość jego wykorzystania w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Oprócz tego, studenci filologii rumuńskiej zapoznają się również ze specyfiką procesu nabywania języków obcych oraz podstawami współczesnej komunikacji językowej i międzykulturowej. W mniejszym stopniu studia umożliwiają poznanie drugiego, dowolnego języka romańskiego na
Dla kogo studia na kierunku filologia rumuńska
Jak wszystkie filologie, tak też i ta jest kierunkiem stworzonym dla miłośników innych kultur i języków. Dla tych, których fascynuje kraj hrabiego Drakuli i (Sandu) ciorby.
Program kształcenia na kierunku filologia rumuńska
Wybrane przedmioty na studiach to:
- praktyczna nauka języka rumuńskiego
- historia Rumunii
- Rumunia współczesna
- gramatyka opisowa języka rumuńskiego
- historia literatury rumuńskiej
- technologie informacyjne
- język francuski lub angielski
- historia języka rumuńskiego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia rumuńska
Podczas rekrutacji na filologię rumuńską liczy się wynik egzaminu maturalnego z języka obcego.
Perspektywy pracy po kierunku filologia rumuńska
Absolwentów filologii rumuńskiej mogą zatrudnić:
- firmy rekrutujące osoby posiadające zaawansowaną znajomość języka rumuńskiego oraz języka francuskiego
- organizacje państwowe
- placówki dyplomatyczne
- biura tłumaczy
- wydawnictwa.
Opinie o kierunku filologia rumuńska
- Jest wiele krajów i regionów, w których oficjalnym językiem jest język niszowy i aby np. prowadzić interesy z ich mieszkańcami lepiej jest ten język znać (np. w Hiszpanii - Katalonia). Rumuński wielkiej siły przebicia pewnie nigdy mieć nie będzie, bo Rumunia potęgą gospodarczą nie jest i raczej nie ma szans zostać... Ale z pewnością absolwenci rumunistyki pracę znajdą, chociażby np. właśnie w sektorze handlowo-gospodarczym, widziałam tego typu ogłoszenia o pracę (np. handlowiec z jęz. rumuńskim).
- Z pracą nie byłabym taka pewna... ofert o których mówisz jest znikoma ilość. Poza tym jaką handlowa wiedze może mieć absolwent rumunistyki ;) Ja usilnie szukam pracy, której podstawą byłaby znajomość portugalskiego... To przecież wcale nie jest niszowy język a przynajmniej nie w takim stopniu jak rumuński i jak do tej pory nic nie wyszło z owych poszukiwań, bo ofert tego typu jest tyle co kot napłakał... Najwięcej dotyczy telefonicznej obsługi klienta (oferty z rumuńskim też widziałam), ale ustalmy, to nie jest szczyt marzeń :)
- Policzmy. Wystarczy pobuszować około 20 minut po portalach ogłoszeniowych, aby znaleźć praktycznie w każdym momencie 5-10 ofert pracy dla osób znających rumuński. Ile jest filologii rumuńskich w kraju? Jedna, na UAMie w Poznaniu. Co ile lat jest nabór? Co dwa. Ile osób zwykle kończy studia? Średnio chyba nie więcej niż cztery, jeśli w ogóle. A więc powiedzmy, że 4 osoby na 2 lata na całą Polskę zostaje absolwentami rumunistyki. Wnioski nasuwają się same.
Wiem, że Ryszard Kapuściński, gdy został wysłany do Meksyku, w trzy miesiące nauczył się od zera hiszpańskiego na tyle dobrze, by móc wygłaszać w tym języku wykłady, ale umówmy się, że jest to wynik zdecydowanie ponadprzeciętny. Język rumuński jest rzadką umiejętnością i nauczenie go swojego pracownika zajmie od pół roku do dwóch lat, w zależności od stopnia biegłości (mam na myśli intensywne finansowane przez firmę kursy pracownicze). A ile czasu potrzeba na przyuczenie do pracy w handlu na konkretnym stanowisku w konkretnej branży osoby już posługującej się językiem rumuńskim? Mówiąc zwięźlej: łatwiej z rumunisty zrobić handlowca czy z handlowca rumunistę?
(dialog z: http://forum.mlingua.pl/archive/index.php/t-15954.html)