Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych to kierunek, który bierze na tapet tworzywa o konkretnych, niezwykłych właściwościach, zaprojektowane w taki sposób, aby pełnić odgórnie określone funkcje. Są to materiały, które mają za zadanie ułatwiać codziennie życie, zwiększyć ludzki potencjał czy też umożliwić bardziej oszczędne gospodarowanie zasobami. Za materiał funkcjonalny uznać można na przykład samonaprawiające się powłoki zabezpieczające metale, pudełka ze znacznikami świeżości produktu, samoczyszczące się powierzchnie lub niektóre elementy nowoczesnej odzieży roboczej.
Kierunek ten ma charakter praktyczny, realizowany jest we współpracy z przedsiębiorstwami eksperckimi i daje studentom możliwość odbycia praktyk w kluczowych firmach przemysłu.
Dla kogo studia na kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
To kierunek stworzony z myślą o tych, którzy pragną lepiej zrozumieć, w jaki sposób materiały są w stanie samonaprawiać się, zachowywać kształt, przyjmować konkretne formy. Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce kreować innowacyjne, ułatwiające codzienne życie rozwiązania - opracowywać tworzywa o właściwościach oszczędzających czas i zasoby. Kierunek spodoba się osobom ambitnym, pragnącym móc wykazać się kreatywnością i nowatorskim myśleniem.
Program kształcenia na kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
Przykładowe przedmioty realizowane na tych studiach to:
- technologia druku 3D,
- specjalistyczne metody badań materiałów,
- zaawansowane technologie próżniowe,
- nowoczesne metalowe i ceramiczne materiały inżynierskie,
- zastosowanie materiałów funkcjonalnych,
- praktyczne problemy patentowania i pozyskiwania funduszy,
- komponenty funkcjonalne w materiałach polimerowych,
- nowoczesne technologie syntezy materiałów funkcjonalnych,
- komputerowe wspomaganie i dobór materiałów w inżynierii materiałowej,
- polimerowe materiały inżynierskie,
- komercjalizacja w praktyce,
- ekspertyzy technologiczne,
- funkcjonalne barwniki i pigmenty,
- materiały 2D.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
Aby wziąć udział w rekrutacji na kierunek technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych należy okazać dokumenty potwierdzające ukończenie wybranych studiów. Kandydat powinien również przystąpić do egzaminu wstępnego. O zakwalifikowaniu się przez niego na studia decyduje ogół punktacji uzyskanej w postępowaniu rekrutacyjnym - warunkują ją oceny na dyplomie ukończonych poprzednio studiów i wynik egzaminu.
Perspektywy pracy po kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
Ukończenie studiów na tym kierunku umożliwi absolwentowi pracę w:
- placówkach naukowo-rozwojowych,
- instytutach badawczych,
- ośrodkach laboratoryjnych,
- firmach produkujących materiały inteligentne wykorzystywane w wymagających konstrukcjach i systemach bezpieczeństwa dla ośrodków energetycznych czy transportowych,
- przedsiębiorstwach wytwarzających materiały kompozytowe dla szpitali, przychodni stomatologicznych i klinik ortodoncyjnych,
- koncernach produkujących materiały inżynierskie takie jak polimery, kompozyty, tworzywa porowate, metale, laminaty, barwniki.
Opinie o kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych
W trakcie zajęć student będzie miał możliwość stałego kontaktu ze specjalistą z zakładu przemysłowego, poznania różnych technologii, specyfiki problemów i wyzwań, z którymi być może przyjdzie mu się zmierzyć w trakcie kariery zawodowej. - wyjaśnia dr hab. inż. Magdalena Maciejewska, prof. na Wydziale Chemicznym, koordynatorka nowego kierunku.