Analityka medyczna w Rzeszowie
Analityka medyczna – studia w Rzeszowie
Studia na Analityce medycznej obejmują wiedzę z zakresu podstawowych nauk medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych oraz medycyny laboratoryjnej.
Studenci kierunku poznają zasady pracy laboratoryjnej, uczą się pobierać i przygotowywać materiał do badań. Zapoznają się z działaniem specjalistycznej aparatury, sprzętów wykorzystywanych w badaniach analitycznych.
Kierunek realizowany jest w formie jednolitych studiów magisterskich.
Czym zajmuje się diagnosta laboratoryjny?
Praca osoby pracującej w tym zawodzie może polegać m.in. na pobieraniu, przygotowaniu oraz ocenie przydatności materiału do badań, samodzielnym wykonywaniu badań laboratoryjnych, interpretacji wyników badań laboratoryjnych i ich autoryzacji. Analitycy medyczny planują i prowadzą badania naukowe.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia będą przykładowo: anatomia, chemia ogólna i nieorganiczna, biofizyka medyczna, chemia fizyczna, biologia medyczna, histologia, chemia analityczna, higiena i epidemiologia, biochemia, immunologia, analiza instrumentalna, biologia molekularna, fizjologia, diagnostyka parazytologiczna, patofizjologia, diagnostyka mikrobiologiczna, biochemia kliniczna, immunopatologia z immunodiagnostyką, diagnostyka mikrobiologiczna, patomorfologia, cytologia kliniczna, farmakologia, toksykologia, genetyka medyczna, serologia grup i krwi i transfuzjologia, diagnostyka izotopowa.
Analityka medyczna – specjalizacje
Ukończenie analityki medycznej pozwala na podjęcie pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego. Dziedziny, w których diagnosta laboratoryjny może uzyskać tytuł specjalisty, to:
- cytomorfologia medyczna
- epidemiologia
- laboratoryjna diagnostyka medyczna
- laboratoryjna genetyka medyczna
- laboratoryjna genetyka sądowa
- laboratoryjna hematologia medyczna
- laboratoryjna immunologia medyczna
- laboratoryjna parazytologia medyczna
- laboratoryjna toksykologia medyczna
- laboratoryjna toksykologia sądowa
- laboratoryjna transfuzjologia medyczna
- mikrobiologia medyczna
- zdrowie publiczne.
Analityka medyczna – rekrutacja w Rzeszowie
Podczas naboru punktowany jest wynik maturalny z biologii i chemii. Ewentualnie można wskazać biologię lub chemię i dodatkowo jeden przedmiot wybrany spośród: matematyka, fizyka/fizyka z astronomia lub informatyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- medycznych laboratoriach diagnostycznych
- instytucjach naukowo-badawczych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- ośrodkach prowadzących badania kliniczne
- laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej
- jednostkach kontrolno-pomiarowych, w tym z zakresu kontroli i badania żywności, higieny ogólnej czy ochrony środowiska
- zakładach medycyny sądowej
- ośrodkach leczenia niepłodności.
Analityka medyczna – opinie
Absolwenci kierunku uzyskują tytuł zawodowy magistra oraz prawo do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.
To studia odpowiednie dla osób cierpliwych, dokładnych, skrupulatnych, którym bliskie są nauki medyczne, choć niekoniecznie chcą pracować bezpośrednio z pacjentami.
Zarobki po Analityce medycznej
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
Wykwalifikowani diagności laboratoryjni to osoby niezmiernie ważne w systemie ochrony zdrowia i niezbędne w procesie nowoczesnej i szybkiej diagnostyki. Odgrywają kluczową rolę w pracy z materiałem diagnostycznym.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki:
Analityka z diagnostyką molekularną
Fot. Freepik