Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Rzeszowie
Dziennikarstwo - studia
Studia są dwustopniowe. Absolwenci, którzy uzyskają dyplom licencjata mogą w Rzeszowie kontynuować kształcenia na magisterskich studiach na tym samym kierunku jedynie na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty realizowane w programie studiów na dziennikarstwie: kultura języka, systemy medialne w świecie, klasyczne podstawy retoryki, komunikacja interpersonalna, krytyka teatralna i filmowa, język wypowiedzi dziennikarskiej, logika, pracownia telewizyjna, emisja głosu, wystąpienia publiczne i redakcja tekstów medialnych, copywriting, ochrona własności intelektualnej, komunikacja niewerbalna, tworzenie i zarządzanie serwisem www. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, warsztatów.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki w redakcji prasowej, radiowej lub telewizyjnej, portalu internetowym lub innej instytucji prowadzącej działalność zgodną ze studiowaną specjalnością.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Do wyboru na studiach I stopnia są następujące specjalności:
- media i broker informacji (researcher)
- reklama, concierge, public relations
- marketing internetowy
Studenci studiów magisterskich mogą wybrać:
- specjalność redaktorską
- copywriting i kreowanie wizerunku
- komunikacja wizerunkowa
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na UR odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego i języka obcego. Gdy liczba kandydatów z taką samą liczbą punktów przekroczy limit miejsc, dodatkowym kryterium będzie wynik z geografii, historii lub wiedzy o społeczeństwie.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dziennikarstwie
Absolwenci kierunku pracują w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych, portalach internetowych. Konkretne specjalności przygotowują do pracy w obszarze szeroko pojętej komunikacji społecznej oraz instytucjach życia publicznego: agencjach reklamowych, firmach czy działach public relations, na stanowisku rzecznika prasowego, instytucjach zajmujących się wizerunkiem.
Ile zarabia dziennikarz?
Mediana zarobków dziennikarzy to nieco ponad 4800 zł brutto. To oczywiście wartość uogólniona na potrzeby statystyki. Bezsprzecznie wynagrodzenia debiutantów w zawodzie będą się mocno różniły od tych, jakie otrzymują gwiazdy popularnych stacji telewizyjnych. Inne zarobki będą dotyczyć dziennikarzy lokalnej prasy, a inne zagranicznych reporterów.
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Dziennikarstwo wybierają osoby, które chcą zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie, którym nieobce są problemy społeczne, potrafiące pochylić się nad sprawami konkretnego człowieka. Kandydaci na studia to ludzie ciekawi świata współczesnej gospodarki, polityki, kultury, edukacji i technologii.
O tym, że dziennikarstwo, to był dobry wybór, opowiada Anna:
Dziennikarstwo - opinie
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych.
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo