Elektroniczne przetwarzanie informacji
Elektroniczne przetwarzanie informacji to kierunek interdyscyplinarny o charakterze informatyczno-humanistycznym. Jego zadaniem jest dostarczenie wiedzy z zakresu teoretycznych i praktycznych podstaw informatyki, a także wprowadzenie studentów w zagadnienia związane z mechanizmami ludzkiej komunikacji językowej, wizualnej i dźwiękowej.
Studenci zapoznają się z systemami operacyjnymi, sieciami komputerowymi, bazami danych oraz inżynierią oprogramowania. Uczą się analizować tekst, obraz i dźwięk, a także zastosować wynik analizy do stworzenia logicznej i przejrzystej struktury informacji oraz zaprojektowania i wykonania ergonomicznego i estetycznego interfejsu użytkownika w aplikacjach internetowych.
Studia dostarczają nie tylko niezbędnych fachowych danych, lecz także pozwalają zdobyć podstawowe kompetencje społeczne. Absolwenci są przygotowani do pracy samodzielnej oraz zespołowej, potrafią tworzyć własne projekty, zgodnie ze standardami prawnymi i etycznymi.
Dla kogo studia na kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji
Wszechstronność – to cecha, która jako pierwsza rzuca się w oczy podczas czytania opisu kierunku. To odpowiednie studia dla osób, których uzdolnienia nie wykluczają zarówno zainteresowania przedmiotami ścisłymi, jak i charakterystycznej dla humanistów wolności myślenia. Odpowiednim kandydatem na ten kierunek będzie osoba zainteresowana informatyką i nowymi technologiami.
Program kształcenia na kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji
Program studiów obejmuje:
- przedmioty informatyczne: wstęp do informatyki, wprowadzenie do programowania (C oraz C++), wirtualny dokument hipertekstowy (PHP), interfejs graficzny (Python), bazy danych, systemy operacyjne (UNIX), sieci komputerowe, grafika komputerowa, animacja komputerowa, modelowanie i projektowanie systemów komputerowych, systemy interakcyjne
- przedmioty humanistyczne: wstęp do językoznawstwa, poetyka, wstęp do semantyki, kompozycja z elementami retoryki, psychologia percepcji, projektowanie graficzne, obraz filmowy, przetwarzanie dźwięku, kultura symboliczna, antropologia obrazu, prawo autorskie i prawo Internetu
- przedmioty ogólne: analiza matematyczna i algebra liniowa, język angielski.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wynik maturalny z jednego przedmiotu wybranego spośród:
- matematyka
- informatyka
- język mocy
- język polski.
Perspektywy pracy po kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji
Absolwent kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji może podjąć pracę jako (przykładowo):
- projektant
- programista
- tester i administrator aplikacji internetowych
- grafik komputerowy.
Opinie o kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji
Absolwent kierunku Elektroniczne przetwarzanie informacji jest poszukiwanym specjalistą w przemyśle informatycznym i rozwijającym się sektorze informacyjnym. Jest przygotowany do pracy w firmach tworzących lub utrzymujących serwisy WWW oraz w przedsiębiorstwach i instytucjach, w których takie systemy są eksploatowane.
Monitorowanie losów absolwentów wykazuje, że ponad 90% pracuje w szeroko rozumianym sektorze IT. Bardzo pozytywnie o kwalifikacjach absolwentów elektronicznego przetwarzania informacji wypowiadają się pracodawcy.