Filmoznawstwo i kultura mediów

Filmoznawstwo, filmoznawstwo i kultura mediów, filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach to różne nazwy tego samego kierunku, na różnych uczelniach. Filmoznawstwo to interdyscyplinarne studia humanistyczne, które pozwalają zrozumieć film i media oraz ich rolę we współczesnym świecie.

Studia są dwuetapowe: pierwsze trzy lata to licencjackie studia I stopnia, kolejne dwa lata przeznaczone są na uzupełniające studia magisterskie.

Filmoznawstwo adresowane jest do osób, które w przyszłości chcą podjąć pracę w przemyśle filmowym, w telewizji lub ogólnie w mediach. Kandydaci na studia powinni posiadać wrażliwość estetyczną oraz wykazywać zainteresowania z zakresu kultury filmowej.

Specjalności na kierunku filmoznawstwo dostępne są w zależności od uczelni. Wybrać można m.in.:

  • Filmoznawstwo Intermedialne
  • Kultury Filmowe
  • Scenopisarstwo
  • Krytykę Filmową i Promocję Kultury Filmowej

Programy studiów różnią się między sobą na poszczególnych uczelniach, ale przykładowe przedmioty to: wprowadzenie do filmoznawstwa, filmowe środki stylistyczne, historia mediów, fotografia, stylistyka praktyczna, historia filmu polskiego, warsztat filmowy, podstawy scenariopisarstwa, podstawy analizy filmu, telewizja, analiza filmu. Studia na kierunku filmoznawstwo charakteryzują się tym, że wiele zajęć wybieranych jest przez samych studentów, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.

Kończąc filmoznawstwo można zostać m.in. scenarzystą, krytykiem filmowym, animatorem kultury, lub podjąć pracę w szeroko pojętych mediach i instytucjach związanych z kulturą filmową (firmach dystrybucyjnych, kinach, agencjach reklamowych).

Więcej o filmoznawstwie można dowiedzieć się z kanału na YouTube Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie wykładowcy opowiadają o kierunku.

Warto zajrzeć też na blog Kinem w oko. Autorka bloga ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisze o filmie oraz jest współtwórczynią 1815 vlog - pierwszego kostiumowego serialu w formie vloga w polskim Internecie. Polecamy zwłaszcza wpis pt. „Filmoznawstwo w Krakowie. Opinia eksperta, czyli moja :)” o tym, czy warto wybrać te studia i czego można się spodziewać w trakcie nauki.

Dużo ciekawych materiałów dotyczących filmu i filmoznawstwa znajduje się na stronie zakończonego już projektu edukacjafilmowa.pl. Strona dostarcza wiedzy filmoznawczej i informacji na temat najnowszych tendencji edukacyjnych.

Interesujące może okazać się archiwum magazynu „Film” dostępne na stronie filmopedia.org. W 67-letniej historii ukazało się ponad 2,5 tysiąca numerów tego pisma. Dostępne są wszystkie numery, interesujących tematów można szukać po słowach kluczowych.

Uczelnie, na których możesz studiować wybrany kierunek

Total 4 items.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

31-007 Kraków, ul. Gołębia 24
+48 (12) 663 14 01, 663 14 08,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

61-712 Poznań, ul. Wieniawskiego 1
+48 (61) 829 40 00,

Komentarze (1)

  • Iskra211

    Witam. Interesuję się filmami i lubię przebywać w środowisku aktorów i scen filmowych. Chciałabym studiować ten kierunek ale znajomi mi odradzają mówiąc że to coś bardzo podobnego do kulturoznawstwa i nie będzie po tym pracy. Ja sama już nie wiem co o tym myśleć. Proszę o rady. Pozdrawiam
    12/17/18