Gospodarka przestrzenna w Olsztynie

Gospodarka przestrzenna – studia w Olsztynie
Studia na Gospodarce przestrzennej łączą wiedzę z obszaru geografii, ekonomii, przyrody i zarządzania przestrzenią. Studenci uczą się kreować świat wokół siebie, biorąc pod uwagę aspekty techniczne, społeczne i użytkowe.
Kierunek realizowany jest w Olsztynie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Studia pierwszego stopnia realizowane są w zakresach:
- doradztwo na rynku nieruchomości
- planowanie i inżynieria przestrzenna.
Na drugim stopniu można wybrać:
- gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami
- zarządzanie przestrzenią.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przykładowo: podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-kulturowe, przyrodnicze i prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, ekonomika miast i regionów, systemy informacji przestrzennej, gospodarka nieruchomościami, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, ocena, waloryzacja i przekształcanie przestrzeni, kształtowanie krajobrazu, polityka regionalna, ruralistyka, rynek nieruchomości, szacowanie nieruchomości, również przedmioty fakultatywne.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu Gospodarki przestrzennej?
Osoba taka może być odpowiedzialna za przygotowywanie opracowań i dokumentów planistycznych, pozyskiwanie, analizowanie i przetwarzanie geoinformacji przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych.
Zajmuje się sporządzaniem studiów i analiz zagospodarowania przestrzennego, przygotowywaniem ofert inwestycyjnych. Uczestniczy w konstruowaniu lokalnych strategii rozwoju i opracowywaniu programów mających na celu podwyższanie konkurencyjności miast, gmin i regionów, planowaniu rozwoju systemów infrastruktury technicznej i związanych z nimi obiektów.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Olsztynie
Kandydaci wskazują trzy przedmioty maturalne, wybrane spośród: chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować w:
- pracowniach projektowych
- jednostkach administracji
- firmach doradczych
- firmach świadczących usługi rzeczoznawcy majątkowego
- agencjach rozwoju
- agencjach nieruchomości.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Studia na tym kierunku to na pewno ciekawa opcja dla osób zainteresowanych kształtowaniem miast, przestrzeni publicznych i rozwojem regionów. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu gospodarki przestrzennej wzrasta wraz z rozwojem miast i infrastruktury.
Ukończenie Gospodarki przestrzennej daje możliwość tworzenia przyjaznych miast – zielonych, ekologicznych i dobrze zaplanowanych, a także uczestniczenia w projektach rewitalizacji, ochrony krajobrazu i adaptacji miast do zmian klimatu.
Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia może - po odbyciu stosownych praktyk zawodowych - ubiegać się o uprawnienie zawodowe z zakresu wyceny nieruchomości.
Gospodarka przestrzenna – opinie
Poznaj opinie studentów kierunku na olsztyńskiej uczelni:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik