Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze to jedna z dziedzin nauk humanistycznych. Studia na tym kierunku opierają się za zgłębianiu wiedzy z zakresu antropologii i historii kultury oraz badania mechanizmów funkcjonowania różnych mediów.
Media badane są zarówno w ich podstawowej formie: słowa, obrazu, gestu; jak i w ich różnych postaciach: od prasy i książki, przez film i fotografię po radio i Internet.
Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i mają charakter dwustopniowy: studia licencjackie i studia magisterskie.
Dla kogo studia na kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Studia adresowane są do humanistów, pasjonatów literatury, filmu, teatru, sztuk plastycznych. To kierunek dla osób otwartych i kreatywnych, interesujących się zarówno kulturą wysoką jaki i masową kulturą popularną.
Program kształcenia na kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Zajęcia dostarczają studentom szerokiej wiedzy humanistycznej (podstawy filozofii, logiki, estetyki, poetyki, kultury antycznej. W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Antropologia kultury
- Historia kultury antycznej
- Historia kultury polskiej do końca XVIII w.
- Logika i semiotyka
- Historia filozofii
- Wprowadzenie do wiedzy o teatrze
- Wprowadzenie do wiedzy o filmie
- Biblia w kulturze
- Historia kultury polskiej XIX w.
- Antropologia kultury wizualnej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Przedmioty brane pod uwagę w konkursie świadectw to przede wszystkim:
- język polski
- matematyka
- jeden język obcy do wyboru: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. słowacki, j. portugalski, j. szwedzki
- jeden przedmiot do wyboru: filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, język obcy nowożytny, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, geografia, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński), język mniejszości etnicznej (łemkowski), język regionalny (kaszubski)
Perspektywy pracy po kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Absolwenci tego kierunku dysponują umiejętnością analizy, interpretacji i komunikacji oraz szeroką wiedzą humanistyczną.
Potrafią myśleć abstrakcyjnie i mają kreatywne spojrzenie na otaczający świat. Dzięki temu nie są zamknięci w wąskiej niszy, ale przygotowani do pracy w różnych instytucjach i środowiskach. Są cenieni jako dziennikarze, krytycy filmowi i teatralni, redaktorzy, wydawcy.
Zajmują się popularyzowaniem nauki i kultury, są specjalistami w zakresie mediów społecznościowych i PR. Odnoszą również sukcesy jako pisarze i poeci.
Opinie o kierunku kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Osoby zainteresowane tym kierunkiem powinny odwiedzić stronę Studenckiego Koła Kulturoznawczego, przyjrzeć się studiom od strony praktycznej oraz poznać opinie studentów kierunku: