Nauczanie języków obcych
Nauczanie języków obcych to kierunek, który daje przygotowanie w zakresie nauczania języka angielskiego oraz języka francuskiego lub niemieckiego lub przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”.
Oprócz doskonalenia języka i zdobywania wiedzy w zakresie dydaktyki, studenci uzyskują niezwykle istotne "kompetencje miękkie", m.in. takie jak umiejętność rozwiązywania problemów wychowawczych i opiekuńczych, zdolności przywódcze, zdolności organizacyjne, zdolności komunikowania się z osobami o różnym usposobieniu, współpraca w grupie, a także odporność na stres.
W trakcie studiów student realizuje obligatoryjnie dwie ścieżki, ścieżkę A: nauczanie języka angielskiego i ścieżkę B do wyboru: nauczanie języka francuskiego lub nauczanie języka niemieckiego lub nauczanie przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”.
Od kandydatów, którzy chcą realizować zajęcia z zakresu nauczania drugiego języka obcego wymagana jest znajomość języka francuskiego lub języka niemieckiego na poziomie A2 (w przypadku, kiedy kandydat nie posiada matury z języka francuskiego lub z języka niemieckiego). Decyzję o wyborze jednego z trzech przedmiotów w ramach ścieżki B kandydat podejmuje w chwili rejestracji na studia.
Studia mają charakter dwustopniowy: studia licencjackie i studia uzupełniające magisterskie.
Dla kogo studia na kierunku nauczanie języków obcych
Studia na kierunku Nauczanie języków obcych to propozycja dla osób pragnących realizować się przede wszystkim w zawodzie nauczyciela.
Od kandydatów oczekuje się spokojnego usposobienia, cierpliwości, dużej komunikatywności i kreatywności.
Program kształcenia na kierunku nauczanie języków obcych
W programie studiów znajdziemy przedmioty z zakresu:
- praktycznej nauki języka angielskiego, np.: czytanie, pisanie, komunikacja, fonetyka,
- przygotowania psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne np.: psychologia ogólna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, emisja głosu,
- językoznawstwa, np.: gramatyka angielska dla nauczycieli,
- historii, kultury i literatury krajów anglojęzycznych, np.: kultura i historia Wlk. Brytanii dla nauczycieli języka, kultura i historia USA dla nauczycieli języka, literatura brytyjska dla nauczycieli języka,
- przygotowania informatycznego,
- praktycznej nauki języka francuskiego/niemieckiego np. fonetyka korektywna francuska/niemiecka, gramatyka francuska/niemiecka dla nauczycieli, kultura i historia krajów francusko/niemieckojęzycznych dla nauczycieli języka,
- przygotowania do nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” np.: język angielski specjalistyczny dla WOS, socjologia, nauka o państwie i prawie.
Uzupełnieniem zdobytej wiedzy teoretycznej są praktyki pedagogiczne, które przygotowują do zawodu nauczyciela. Praktyki studenckie student odbywa w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach językowych, placówkach kulturalno-oświatowych oraz opcjonalnie w ramach programu Erasmus+.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku nauczanie języków obcych
Przedmioty brane pod uwagę w konkursie świadectw to przede wszystkim:
- język polski
- matematyka
- języka angielski
- jeden przedmiot do wyboru: język niemiecki, język francuski, wiedza o społeczeństwie, historia, geografia, filozofia
Perspektywy pracy po kierunku nauczanie języków obcych
Absolwenci tego kierunku, którzy ukończą studia I stopnia mogą podjąć pracę na stanowisku nauczyciela języka obcego w prywatnych szkołach językowych.
Mogą również prowadzić edukację językową w ramach własnej działalności gospodarczej oraz lekcje indywidualne.
Szersza oferta czeka na absolwentów studiów II stopnia, którzy mogą pracować jako nauczyciele języka angielskiego oraz: języka francuskiego lub języka niemieckiego lub Wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych, liceach, technikach i szkołach branżowych, przedszkolach, w tym w oddziałach i szkołach dwujęzycznych, szkołach językowych, w szkołach wyższych i w placówkach edukacji dorosłych.
Opinie o kierunku nauczanie języków obcych
Praktyczna znajomość języka i właściwe przygotowanie w zakresie dydaktyki języka obcego daje ogromne możliwości na rynku pracy w wielu różnych dziedzinach nie tylko związanych z edukacją.
Dowodem na to niech będą osoby, które realizują się w tej dziedzinie:
https://angielskaherbata.pl/o-mnie-2/