Pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
Absolwenci tych studiów uzyskają tytuł magistra pedagogiki specjalnej w zakresie specjalności surdopedagogika i edukacja plastyczna. A to pomoże im stać się wykwalifikowanymi specjalistami od pracy z osobami z niepełnosprawnością.
Pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią to studia drugiego stopnia. Ich studenci zdobywają:
- pogłębioną wiedzę na temat niepełnosprawności (w szczególności niepełnosprawności słuchu), metod socjalizowania, wychowania i kształcenia osób niepełnosprawnych, praktyk społecznych stosowanych w celu inkluzji osób z niepełnosprawnością
- podstawy wiedzy o sztuce oraz kompetencje w zakresie wykorzystywania sztuk plastycznych w sposób zintegrowany z wiedzą o rozwoju i potrzebach osób niepełnosprawnych
- umiejętności wykorzystywania różnych technik w zakresie sztuk plastycznych nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale także terapeutycznym i animacyjnym
- umiejętności wykorzystywania sztuk plastycznych w procesach nauczania
- kompetencje z zakresu innych form działań edukacyjnych.
Dla kogo studia na kierunku pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
To studia stworzone dla absolwentów specjalności pedagogicznych i nauczycielskich, zamierzających poszerzyć swoje kompetencje w zakresie pracy z osobami niepełnosprawnymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością słuchu.
Program kształcenia na kierunku pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
Ogólna specjalność kierunku to surdopedagogika z arteterapią.
W jej ramach studenci nabywają kompetencje dotyczące opieki, wychowania, kształcenia i terapii – zwłaszcza arteterapii do pracy z osobami niepełnosprawnymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością słuchową. Ogólne założenia kierunku, cele, formy organizacji zajęć i zakładane kompetencje (szczególnie w powiązaniu z potrzebami społecznymi i potencjalnymi miejscami pracy) zostają ukierunkowane na pracę z osobą z dysfunkcją słuchu.
Program specjalności służy całościowemu przygotowaniu studentów do pracy w obszarach opieki, terapii i edukacji osób z dysfunkcjami słuchowymi.
W ramach studiów studenci realizują 120 godzin języka migowego, co odpowiada dwóm stopniom znajomości tego języka. Oprócz regularnych zajęć przewidziano również zajęcia terenowe realizowane w placówkach edukacyjno-wychowawczych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (w tym słuchową).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
O przyjęcie na ten kierunek mogą ubiegać się kandydaci, którzy uzyskali dyplom studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich z dziedziny nauk humanistycznych lub społecznych.
Perspektywy pracy po kierunku pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
Absolwenci pedagogiki osób niepełnosprawnych z arteterapią mogą znaleźć pracę w:
- placówkach resortu oświaty (przedszkola, szkoły, ośrodki szkolno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne i inne placówki specjalistyczne podejmujące zadania opieki, edukacji i terapii osób z niepełnosprawnością słuchu)
- instytucjach resortu pracy i polityki społecznej (warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, dzienne ośrodki wsparcia)
- organizacjach trzeciego sektora, specjalizujących się w pomocy i wsparciu osób z dysfunkcją słuchu.