Rewizja finansowa
Studia na kierunku Rewizja finansowa obejmują wiedze m.in. z zakresu rachunkowości, rewizji finansowej, prawa gospodarczego i podatków.
Studenci uczą się przeprowadzania sprawozdań finansowych, prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonywania wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego, sporządzania sprawozdania finansowego (również skonsolidowanego), poprawnego ustalania zobowiązań podatkowych.
W trakcie studiów poznasz zasady przetwarzania i raportowania informacji finansowych i niefinansowych z uwzględnieniem standardów krajowych i międzynarodowych, dzięki czemu będziesz potrafił:
- przeprowadzić wieloaspektową, krytyczną analizę zjawisk gospodarczych (w szczególności finansowych) wykorzystując właściwe metody i narzędzia,
- dokonać syntezy uzyskanych wyników i zaproponować rozwiązania ujawnionych problemów i nieprawidłowości.
Studia realizowane są na poziomie drugiego stopnia.
Dla kogo studia na kierunku rewizja finansowa
Kierunek polecany jest kandydatom zainteresowanym zagadnieniami finansowymi, księgowymi, którzy rozważają w przyszłości pracę w charakterze biegłych rewidentów, audytorów finansowych.
Program kształcenia na kierunku rewizja finansowa
Treści wszystkich przedmiotów kierunkowych realizowanych na kierunku Rewizja finansowa są w pełni podporządkowane wymogom Krajowej Rady Biegłych Rewidentów stawianym kandydatom na biegłego rewidenta (np. Teoria i zasady rachunkowości, Rachunkowość przedsiębiorstw, MSSF, Rachunek kosztów, Rachunkowość zarządcza, Sprawozdawczość finansowa i niefinansowa, Skonsolidowana sprawozdawczość finansowa, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Podatki pośrednie, Rewizja finansowa).
Ponadto program studiów wzbogacają przedmioty do wyboru, mające na celu ukształtowanie warsztatu narzędziowego, niezbędnego w wykonywaniu zawodu księgowego oraz biegłego rewidenta (np. Narzędzia analityczne w finansach i rachunkowości lub Zastosowania metod statystycznych w analizach danych finansowych oraz Analiza i modelowanie danych finansowych z wykorzystaniem Pythona lub Bazy danych i SQL w rewizji finansowej).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku rewizja finansowa
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym nadanym przez uczelnie publiczne i niepubliczne.
Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu dyplomów ukończenia studiów.
Perspektywy pracy po kierunku rewizja finansowa
Ukończenie studiów pozwala na podjęcie pracy w obszarze:
- księgowości i podatków,
- audytu finansowego i kontroli wewnętrznej,
- nadzoru finansowego,
- doradztwa podatkowego.
Absolwenci mogą pracować w charakterze biegłego rewidenta, specjalisty ds. rachunkowości, głównego księgowego, dyrektora finansowego, audytora wewnętrznego.
Opinie o kierunku rewizja finansowa
Ukończenie studiów na kierunku Rewizja finansowa umożliwi uzyskanie zwolnienia ze wszystkich egzaminów pisemnych przewidzianych w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta prowadzonym przez Komisję Egzaminacyjną.