Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie są kompleksowymi oraz interdyscyplinarnymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia, poświęconymi polityce, historii i kulturze obszaru państw bałkańskich i państw Europy Wschodniej.
Głównym celem kształcenia na kierunku Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie jest poszerzenie i uporządkowanie wiedzy z zakresu nauk społecznych (w szczególności nauk o bezpieczeństwie oraz stosunków międzynarodowych), a pomocniczo humanistycznych, prawnych oraz ekonomicznych, które umożliwią interdyscyplinarną analizę zjawisk społecznych, wojskowych, politycznych, kulturowych, gospodarczych oraz funkcjonowania struktur społecznych i politycznych. Niezwykle istotnym aspektem kształcenia jest także nabycie wiedzy o człowieku jako podmiocie konstytuującym zjawiska i struktury społeczne i polityczne oraz umiejętności i kompetencji w zakresie aktywnego uczestnictwa w sferze społecznej i politycznej, tak na poziomie krajowym, regionalnym, jak i globalnym.
W ramach kierunku Studia Wschodnioeuropejskie i Bałkańskie oferowane są trzy specjalności:
- Stosunki międzynarodowe i dyplomacja obszaru Europy Wschodniej i Bałkanów
- Konflikty militarne w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej w XX i XXI wieku
- Kultura i sztuka Europy Wschodniej i Bałkanów
Dla kogo studia na kierunku studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
To propozycja dla osób żywo zainteresowanych historyczną, społeczną, gospodarczą rola Polski w Europie, które wiążą swoją zawodową przyszłość z instytucjami, zajmującymi się wskazana problematyką.
Program kształcenia na kierunku studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
O program kształcenia pytaj na Uczelni prowadzącej studia.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
Szczegółowe zasady naboru na studia należy sprawdzać na stronie www uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie będzie przygotowany do organizowania pracy i podejmowania wyzwań w sferze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych, problematyki polityczno-wojskowej, narodowościowej, publicznej, gospodarczej i kulturowej w odniesieniu do państw regionu Europy Wschodniej oraz Bałkanów.
Dzięki szerokiej ofercie programowej, w tym także praktykom zawodowym, w dostosowanych do kierunku studiów placówkach, kierunek ten przygotowuje absolwenta do pracy w strukturach: administracji krajowej i samorządowej, w tym ministerstwach zajmujących się stosunkami z krajami regionu, instytucjach oraz organizacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach polskich, współpracujących z krajami regionu, organizacjach pozarządowych, współpracujących z krajami regionu, jednostkach sektora bezpieczeństwa, think-tankach i fundacjach.
Tym samym absolwent kierunku będzie posiadał niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie funkcjonowania instytucji państwowych, międzynarodowych, organizacji pozarządowych w obszarze stosunków międzynarodowych, systemów politycznych, społecznych i kulturowych. Będzie zatem przygotowany do pracy w charakterze kierownika/doradcy/eksperta zespołu w podmiotach czy strukturach bezpieczeństwa, politycznych, gospodarczych czy kulturowych.
Ponadto ukończenie kierunku Studia Wschodnioeuropejskie i Bałkańskie pierwszego stopnia umożliwia także absolwentom dalsze kształcenie, w szczególności na kierunkach: Politologia, Bezpieczeństwo narodowe oraz wybranych kierunkach z obszaru nauk społecznych i humanistycznych.