Chemia w Olsztynie
Chemia - studia
Decydując się na studiowanie chemii należy mieć na uwadze aspekt zdrowotny. Dla osób wrażliwych, o skłonnościach alergicznych praca w laboratorium może mieć negatywny wpływ i zaostrzyć pewne reakcje.
Chemia w Olsztynie to studia realizowane od niedawna. Obecnie rozpocząć można kształcenie na poziomie pierwszego stopnia.
Studia na specjalności analityka i diagnostyka chemiczna koncentrują się na kształceniu w zakresie analityki próbek środowiskowych oraz analityki surowców i produktów.
Specjalność chemia stosowana pozwala uzyskać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu chemii środowiska, chemii żywności i kosmetyków oraz technologii chemicznej.
Studenci poznają specyfikę pracy i organizacji laboratoriów kontrolno-pomiarowych w zakładach pracy branży chemicznej i rolno-spożywczej.
Chemia - specjalności
W Olsztynie dostępne są ścieżki kształcenia:
- analityka i diagnostyka chemiczna
- chemia stosowana.
Chemia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in. technologie informacyjne w chemii, fizyka z elementami biofizyki, chemia analityczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, biochemia, metody separacyjne, toksykologia, diagnostyka chemiczna, analiza instrumentalna, obliczenia chemiczne. Wiele zajęć odbywa się w laboratoriach.
Chemia w Olsztynie – uczelnie i rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia – perspektywy pracy
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- laboratoriach przemysłowych
- laboratoriach sanitarno-epidemiologicznych
- laboratoriach farmaceutycznych
- laboratoriach rolniczych
- laboratoriach kryminalistycznych
- jednostkach zajmujących się ochroną środowiska.
Chemia - opinie
Dowiedz się więcej o studiowaniu Chemii w UWM:
Czy warto studiować Chemię?
Studia chemiczne to dobry wybór dla osób o zacięciu naukowym, cierpliwych, dociekliwych, którym niestraszne są godziny spędzone w laboratorium, wśród probówek, odczynników, w oczekiwaniu na wyniki eksperymentu, doświadczenia, badania. Będziesz mieć możliwość pracować z różnymi substancjami chemicznymi, prowadzić eksperymenty i analizować wyniki.
Chemicy są poszukiwani w różnych sektorach przemysłu, w tym w przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym, kosmetycznym, spożywczym, energetycznym i wielu innych.
Zarobki po Chemii
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków chemików to nieco ponad 4000 netto. To oznacza, że połowa osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej, a druga połowa więcej od wskazanej kwoty. Statystycznie 25% chemików zarabia więcej niż 5000 zł netto.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe