Filologia germańska w Toruniu
Filologia germańska - studia
Kierunek przewidziany jest za równo dla osób z zaawansowaną znajomością języka niemieckiego, jak i kandydatów początkujących.
Studia pozwalają opanować język niemiecki oraz zdobyć rozległą wiedzę o świecie literatury, kultury, życiu politycznym i gospodarczym Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Filologia germańska w Toruniu – specjalizacje
Studenci mogą wybrać:
- specjalność ogólną
- specjalność nauczycielską
Filologia germańska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: praktyczna nauka języka niemieckiego, historia literatury niemieckiego obszaru językowego, historia Niemiec, gramatyka opisowa języka niemieckiego, gramatyka kontrastywna z elementami akwizycji języka.
Filologia germańska – rekrutacja
Podczas naboru uwzględniane są dwa przedmioty:
- język niemiecki lub inny język obcy nowożytny
- język polski lub historia lub filozofia
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię germańską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia germańska – praca po studiach
Absolwenci germanistyki mogą pracować w:
- zawodach wymagających posługiwania się językiem niemieckim
- biurach tłumaczeń
- szkolnictwie
- mediach
- wydawnictwach
- instytucjach kultury
- instytucjach międzynarodowych
Filologia germańska – opinie
Toruńska germanistyka to profesjonalni, zaangażowani pracownicy, badacze zajmujący się literaturą dawną i najnowszą, kulturą krajów niemieckojęzycznych i przeszłością regionu, językoznawcy i tłumacze, którzy swoją pasją chcą zarazić studentów. W skład zespołu dydaktycznego wchodzą rodzimi użytkownicy języka niemieckiego reprezentujący Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD) lub Austriackie Forum Kultury (ÖKF).
Czy warto studiować germanistykę?
Jeśli jesteś pasjonatem języka niemieckiego, literatury, historii i kultury niemieckojęzycznych krajów, studia w tej dziedzinie mogą być dla ciebie fascynujące.
Studia germanistyczne pomogą Ci rozwijać biegłość w języku niemieckim, zarówno w mowie, jak i piśmie. Będziesz zdobywać umiejętność analizy i interpretacji tekstów literackich oraz kulturowych.
Współcześnie, w czasach rosnącego zapotrzebowania na umiejętności międzykulturowe i wielojęzyczność, studia germanistyczne mogą otworzyć wiele dróg zawodowych.
Zarobki po germanistyce
Mediana zarobków nauczycieli języka niemieckiego wynosi nieco ponad 4000 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób otrzymuje wyższe wynagrodzenie, a druga połowa zarabia mniej.
Prywatne lekcje i korepetycje pozwalają uzyskać wynagrodzenie na zupełnie innym poziomie. Średnio połowa nauczycieli świadczących takie usługi zarabia - zależnie od liczby przepracowanych godzin - do 3000 do 5000 zł. Osoby pracujące poza systemem oświaty, w korporacjach, biurach turystycznych, mediach otrzymują pensję zgodnie z wynagrodzeniem przewidzianym dla zajmowanego w danej branży stanowiska.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych
Czytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia germańska z dodatkowym językiem
Filologia germańska językiem angielskim