Fizjoterapia w Rzeszowie
Fizjoterapia - studia
Studia obejmują zagadnienia z zakresu medycyny, zdrowia publicznego, psychologii i kulturze fizycznej.
Ukończenie 5-letnich studiów pozwala przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, którego pozytywny wynik jest równoznaczny z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu.
Celem nadrzędnym pracy fizjoterapeuty powinno być niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. To zatem kierunek odpowiedni dla osób empatycznych, wrażliwych, cierpliwych, cieszących się jednocześnie dobrą kondycją fizyczną.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta wykonuje zabiegi mające przywrócić lub utrzymać sprawność aparatu ruchu, eliminować procesy chorobowe, usuwać dolegliwości i zapobiegać ich nawrotom. Wykorzystuje w tym celu nowoczesne metody wspomagające leczenie, takie jak krioterapia, ultrafiolet, podczerwień, pole magnetyczne, laser oraz inne.
Jest członkiem zespołu terapeutycznego, który zajmuje się kompleksowym leczeniem osób chorych.
Fizjoterapeuta bada i ustala program leczenia, kontroluje efekty zaplanowanej terapii. Obsługuje urządzenia wykorzystywane w fizjoterapii, dobiera wyroby medyczne.
Fizjoterapia – rekrutacja
Na Uniwersytecie Rzeszowskim punktowana jest biologia oraz jeden przedmiot do wyboru: chemia, fizyka lub matematyka. W przypadku, gdy liczba kandydatów z tą samą liczbą punktów przewyższa limit wolnych miejsc na kierunek, pod uwagę brany jest także wynik maturalny z języka obcego.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię w innych ośrodkach edukacyjnych możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia fizjoterapeutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizjoterapia – przedmioty na studiach
Studenci odbywają zajęcia m.in. z kinezyterapii, terapii manualnej, kształcenia ruchowego i metodyki nauczania ruchu, medycyny fizykalnej – fizykoterapii, masażu, metod specjalnych fizjoterapii, zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego, fizjoprofilaktyki i promocji zdrowia, planowania fizjoterapii w dysfunkcjach układu ruchu, diagnostyki funkcjonalnej w chorobach wewnętrznych.
Praca po Fizjoterapii
Absolwenci Fizjoterapii mogą pracować w:
- ośrodkach publicznych
- niepublicznych placówkach medycznych
- w ramach własnej działalności gospodarczej
- ośrodkach dla osób niepełnosprawnych
- sanatoriach
- domach opieki
- ośrodkach spa
- centrach sportowych
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuci zwykle są zatrudniani według stawek indywidualnych uzależnionych od umiejętności i doświadczenia.
Czy warto studiować Fizjoterapię?
Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że coraz więcej osób regularnie poddaje się masażom i pod nadzorem fizjoterapeutów prowadzi ćwiczenia wzmacniające, modelujące, wyszczuplające, itd. Osoby prowadzące aktywny, sportowy tryb życia ulegają kontuzjom. Społeczeństwo się starzeje, z wiekiem sprawność się pogarsza i osoby starsze wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeutycznej.
To wszystko sprawia, że przedstawicie tego zawodu są niezwykle potrzebni, a tym samym dobrze opłacani.
Fizjoterapeuci niezmiennie znajdują się w pierwszej trójce zawodów, które cieszą się największym zaufaniem wśród społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych.
Fizjoterapia – opinie
Fizjoterapia to jeden z najbardziej rozwojowych kierunków. Zawód fizjoterapeuty niezwykle umacnia się na rynku pracy. Daje możliwość specjalizowania w różnych dziedzinach fizjoterapii, przykładowo w zakresie fizjoterapii sportowej, pediatrycznej, pulmonologicznej, kardiologicznej.
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
***
Inne kierunki studiów medycznych.
Przeczytaj więcej o studiach medycznych.