Biotechnology
Studia na kierunku Biotechnology prowadzone w języku angielskim mają charakter interdyscyplinarny i wyposażają studenta w wiedzę z zakresu matematyki, statystyki, chemii, fizyki, a także biologii molekularnej, genetyki, mikrobiologii, biologii komórki i biotechnologii. Stanowi to podstawę do poszerzania wiedzy na temat biochemii białek, węglowodanów i związków lipidowych, ich budowy i funkcji oraz metabolizmu.
Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej jest nabycie przez studenta umiejętności posługiwania się różnymi technikami eksperymentalnymi potrzebnymi do pracy laboratoriach (analitycznych, badawczych lub przemysłowych). Student rozwija również swoje kompetencje w zakresie współpracy w zespole. Znajomość specjalistycznego słownictwa w dziedzinie biotechnologii w języku angielskim daje możliwości korzystania z dorobku naukowego zagranicznych ośrodków naukowych oraz wyjazdów na stypendia i staże.
Dla kogo studia na kierunku biotechnology
To kierunek studiów dla osób intersujących się naukami przyrodniczymi głownie biologią i chemią. Jest to propozycja dla kandydatów cechujących się systematycznością, dociekliwością i dokładnością, które są niezbędne w wielogodzinnej, żmudnej pracy badawczej prowadzonej w laboratoriach.
Program kształcenia na kierunku biotechnology
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Mathematics
- Mathematics with statistics in biology
- General chemistry with elements of physical chemistry
- Introduction to Biochemical Calculations
- Animal Biology
- Organic Chemistry
- Metabolism of Proteins, Carbohydrates, Nucleotides and Lipids
- Metabolism of Proteins and Carbohydrates
- Basics of plant cytophysiology and ontogenesis
- Biochemistry with enzymology
- Genetics
- Biophysics
- Bionformatics
- Bioprocess Engineering
- Immunology
- Medical microbiology
- Biotechnological methods in pharmacy.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku biotechnology
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym to głownie:
- matematyka,
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- informatyka.
Od kandydatów wymagana jest również bardzo dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona uzyskanymi certyfikatami lub wynikiem egzaminu maturalnego.
Studia II stopnia są przeznaczone dla absolwentów studiów I stopnia ukończonych na kierunku Biotechnologia i kierunkach pokrewnych: Biochemia, Chemia, Farmacja, Biologia, Technologia chemiczna, Inżynieria chemiczna i procesowa, Ochrona środowiska i Inżynieria środowiska. O przyjęciu na studia decyduje głownie średnia ocen ze studiów.
Szczegółowe wymagania rekrutacyjne dostępne są na stronach uczelni prowadzących ten kierunek.
Perspektywy pracy po kierunku biotechnology
Absolwent znajdzie zatrudnienie jako: biotechnolog, mikrobiolog, biochemik, genetyk, biolog, technik analityk, laborant, specjalista ds. zapewniania jakości, specjalista ds. rejestracji leków. Ukończenie tego kierunku wyposaża w specjalistyczną wiedzę umożliwiającą podjęcie pracy w:
- przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych,
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- firmach farmaceutycznych,
- stacjach hodowli roślin,
- zakładach gospodarki komunalnej
- urzędach zajmujących się ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody.
Realizacja studiów w języku angielskiemu daje dodatkowo możliwość budowania kariery zawodowej w ośrodkach badawczych i firmach zagranicznych.