Chemiczna analiza instrumentalna
W porównaniu z klasyczną chemią, na kierunku Chemiczna analiza instrumentalna zaproponowano rozszerzony zakres wiedzy o metodach analizy fizykochemicznej próbek z położeniem akcentu na eksperyment.
Wprowadzono dodatkowe przedmioty dotyczące sposobu przygotowywania próbek do badań oraz metod zatężania i badania specjacji. Na trzecim i czwartym semestrze prowadzona jest duża pracownia fizykochemiczna. W ramach zajęć laboratoryjnych omawiane są przede wszystkim tematy związane z identyfikacją fizykochemiczną analizowanych próbek, zapewnieniem jakości badań, chemometrią i metrologią.
Celem studiów jest wykształcenie absolwenta dysponującego wiedzą dotyczącą ogólnie pojętej metodologii pomiaru w przemyśle (m. in. spożywczym, farmaceutycznym, technologii chemicznej i pokrewnych).
Dla kogo studia na kierunku chemiczna analiza instrumentalna
To studia odpowiednie dla ścisłych umysłów, zafascynowanych nowoczesnymi metodami badawczymi w przemyśle i medycynie.
Program kształcenia na kierunku chemiczna analiza instrumentalna
Wybrane przedmioty na studiach z chemicznej analizy instrumentalnej:
- matematyka
- laboratorium fizyki
- elementy elektrodynamiki i optyki
- podstawy chemii analitycznej
- podstawy chemii organicznej
- chemia analityczna
- chemia fizyczna
- chemia organiczna
- chemia kwantowa
- chemia organiczna - metody identyfikacji
- analiza instrumentalna
- podstawy spektroskopii molekularnej
- metody chromatograficzne
- elementy biochemii
- krystalografia.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chemiczna analiza instrumentalna
Punktowane są zarówno przedmioty obowiązkowe, jak i jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym, wybrane spośród: chemia, biologia, informatyka lub fizyka.
Perspektywy pracy po kierunku chemiczna analiza instrumentalna
Absolwent chemicznej analizy instrumentalnej może starać się o zatrudnienie w takich sektorach gospodarki jak analityka żywności, kryminalistyka, badania kliniczne, farmaceutyka, analiza nowych materiałów i pokrewne.
Opinie o kierunku chemiczna analiza instrumentalna
„Jeśli ktoś lubi siedzieć i sobie projektować i liczyć szybkości przepływu, tempo wymiany ciepła, straty cieplne, grubość ścianki rury, ilość rur w wymienniku ciepła, temperatury początkowo i końcowe czynników grzewczych itp, to jest stworzony do inżynierii chemicznej, która nie zajmuje się samą chemią, a bardziej stroną aparaturową. Chemik technolog natomiast jest nakierowany na pracę w laboratorium lub na produkcji, po prostu na nadzorowanie prawidłowości przebiegającego procesu. Warto o tym pamiętać”.
Na podstawie: https://forum.biolog.pl/chemia-czy-technologia-chemiczna-t11402-208.html