Fizyka techniczna w Toruniu
Fizyka techniczna – studia w Toruniu
Studia pierwszego stopnia skupiają się na zagadnieniach związanych z inżynierią systemów pomiarowych. Studenci zdobywają umiejętności do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych.
Studiowanie określonych specjalności pozwala uzyskać wiedzę z zakresu inżynierii urządzeń biomedycznych, analizy danych biomedycznych, informatyki biomedycznej a także nanotechnologii, fizyki ciała stałego, optoelektroniki, fizyki i optyki laserowej, modelowania i analizy danych, projektowania układów scalonych.
Fizyka techniczna realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Fizyka techniczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: fizyka ogólna (mechanika, elektryczność i magnetyzm, fizyka falowa i optyka, fizyka materii), fizyka kwantowa, metody numeryczne, podstawy programowania, podstawy elektroniki, analiza matematyczna, algebra, podstawy programowania, fizyka ciała stałego, podstawy automatyki, miernictwo komputerowe, przyrządy wirtualne, podstawy projektowanie, podstawy teorii sygnałów, teoria obwodów, mikroprocesory i technika mikroprocesorowania, energoelektronika, struktury komputerowych systemów pomiarowych.
Fizyka techniczna – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- inżynieria biomedyczno-informatyczna,
- inżynieria nowoczesnych materiałów i technologii.
Czym zajmuje się fizyk techniczny?
O swoje pracy opowiadają Patrycja i Bogna, absolwentki kierunku Fizyka techniczna (wówczas w specjalności fizyka medyczna):
„Na co dzień jako fizycy medyczni bierzemy udział w przygotowaniu i kontroli procesu leczenia w teleradioterapii i brachyterapii onkologicznej. Do naszych zadań należy między innymi: kontrolowanie parametrów aparatury medycznej wykorzystywanej w radioterapii, wykonywanie planów leczenia realizowanych przy użyciu akceleratorów medycznych oraz ich weryfikacja dozymetryczna. Są to procesy bardzo złożone, dlatego na każdym etapie ściśle współpracujemy z zespołem lekarzy radioterapeutów oraz technikami elektroradiologii.
Nasza praca stawia przed nami wiele wyzwań, wymaga odpowiedzialności i ciągłego poszerzania wiedzy, ale dostarcza ogrom satysfakcji i daje możliwości rozwoju.”
Fizyka techniczna – rekrutacja w Toruniu
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Punktowana jest matematyka oraz jeden przedmiot wybrany z grupy: matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, chemia lub biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę techniczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje ten kierunek i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka techniczna – praca po studiach
Absolwenci Fizyki technicznej zatrudniani są przykładowo w:
- zakładach i instytucjach wdrażających najnowsze technologie,
- zespołach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych firm produkujących urządzenia pomiarowe, testujące, produkcyjne, telekomunikacyjne, biomedyczne, diagnostyczne itp.,
- firmach doradczych jako konsultanci w zakresie użytkowania i tworzenia nowoczesnych technik i urządzeń,
- ośrodkach medycznych wykorzystujących metody fizyczne do diagnostyki i terapii,
- wszędzie tam, gdzie przydatna jest umiejętność modelowania i analizowania procesów, wdrażania nowych pomysłów i technologii, tworzenia nowych procesów pomiarowych, testowych produkcyjnych oraz rozwiązywania niestandardowych problemów.
Ile zarabia Fizyk techniczny
Przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 10 tys. zł. Konkretne zarobki zależne będą od formy zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, miejsca pracy.
Czy warto studiować Fizykę techniczną w Toruniu?
Toruńska Fizyka techniczna posiada akredytację European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Na mocy europejskiej akredytacji EUR-ACE Label absolwenci wraz z dyplomem ukończenia studiów otrzymują odpowiedni certyfikat w języku angielskim informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE. Oznacza to, że dyplomy ukończenia studiów na kierunku fizyka techniczna uznawane są w całej Europie.
Fizyka techniczna – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku Fizyka techniczna z perspektywy studenta:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik