Geodesy and cartography
W ujęciu historycznym geodezja to nauka o mierzeniu Ziemi i przedstawianiu jej obrazu na opracowaniach kartograficznych w postaci map. Geodezja współcześnie to wciąż nauka o mierzeniu Ziemi, ale z wykorzystaniem wielu technik obserwacyjnych, od geodezji kosmicznej poprzez satelitarną, zobrazowania fotogrametryczne i klasyczne naziemne pomiary geodezyjne.
Różnorodność technik obserwacji Ziemi powoduje nieustanny wzrost roli geodety jako tego, który potrafi te wszystkie dane zintegrować. Współczesny geodeta jest niezbędny w procesie obsługi wszelkich inwestycji budowlanych, zarówno na etapie projektowania, jak i ich wznoszenia oraz kontroli. Uczestniczy w procesie gospodarki nieruchomościami, tworzy mapy, opracowanie 2D i 3D z wykorzystaniem technik geoinformacyjnych i danych geoprzestrzennych, w tym danych lotniczych z dronów. Prowadzi rejestry danych geodezyjnych i integruje różne działy administracji publicznej.
Kierunek Geodesy and Cartography to anglojęzyczna wersja geodezji, przeznaczona dla studentów z innych krajów lub Polaków pragnących nabrać umiejętności językowych przydatnych podczas dalszej pracy za granicą.
W jego ramach wyróżnia się 7 specjalizacji:
- Geodesy and Satellite Navigation
- Engineering Surveying
- Cadastre and Land Management
- Photogrammetry and Remote Sensing
- Cartography and Geographic Information Systems
- Spatial Information Systems
- Mobile Mapping and Navigation Systems.
Dla kogo studia na kierunku geodesy and cartography
To studia odpowiednie dla miłośników geografii i podróży umiejących porozumiewać się po angielsku na poziomie umożliwiającym zrozumienie treści zajęć.
Program kształcenia na kierunku geodesy and cartography
Plan zajęć na kierunku obejmuje:
- przedmioty kształcenia ogólnego (np. dokumentacja geodezyjna czy język obcy specjalistyczny)
- przedmioty podstawowe (np. geofizyka, matematyka)
- przedmioty kierunkowe (np. analizy przestrzenne, modelowanie 3D miasta, systemy nawigacji zintegrowanej).
Niezbędnym etapem na studiach geodezyjnych są praktyki terenowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku geodesy and cartography
To studia II stopnia, dlatego do wzięcia udziału w rekrutacji niezbędne jest posiadanie tytułu inżyniera albo magistra pokrewnych kierunków.
Perspektywy pracy po kierunku geodesy and cartography
Absolwenci kierunku mogą pracować w licznych przedsiębiorstwach geodezyjnych, w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w administracji publicznej na szczeblu samorządowym. Posiadają też wiedzę niezbędną do uzyskania uprawnień zawodowych oraz prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.