Gospodarka i administracja publiczna
Kierunek Gospodarka i administracja publiczna kształci ekonomistów nowoczesnej gospodarki, w której wielką rolę odgrywa sektor publiczny.
Studenci zdobywają wiedzę o mechanizmach funkcjonowania instytucji publicznych, potrzebną w rozwoju kariery w administracji publicznej i biznesie.
Uczą się między innymi: metod badawczych, projektowania badań i analizy rynków, monitorowania polityk społecznych, analizy i diagnozy kapitału ludzkiego w organizacji, planowania kariery, komunikowania w organizacji. Program kształcenia obejmuje przedmioty z zakresu gospodarki publicznej, zarządzania, administracji, prawa Polski, prawa Unii Europejskiej.
Specjalności oferowane na gospodarce i administracji publicznej:
- finanse i audyt
- zarządzanie organizacjami sektora publicznego
- menedżer w gospodarce publicznej
- przywództwo w gospodarce 4.0.
Dla kogo studia na kierunku gospodarka i administracja publiczna
To studia odpowiednie dla osób, które interesują się polityką, społeczeństwem i gospodarką, chcą aktywnie wpływać na stan państwa lub umiejętnie prowadzić nowoczesny biznes.
Program kształcenia na kierunku gospodarka i administracja publiczna
Studenci gospodarki i administracji publicznej uczą się między innymi metod badawczych, projektowania badań i analizy rynków, monitorowania polityk społecznych, analizy i diagnozy kapitału ludzkiego w organizacji, planowania kariery, komunikowania w organizacji. Program kształcenia obejmuje przedmioty z zakresu gospodarki publicznej, zarządzania, administracji, prawa Polski, prawa Unii Europejskiej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku gospodarka i administracja publiczna
Postępowanie kwalifikacyjne na kierunku gospodarka i administracja publiczna obejmuje obowiązkowy język obcy oraz dwa przedmioty do wyboru spośród następujących:
- język polski,
- matematyka,
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- geografia.
Perspektywy pracy po kierunku gospodarka i administracja publiczna
Absolwenci Gospodarki i administracji publicznej mają szansę zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej oraz w przedsiębiorstwach publicznych.
Studia przygotowują także do pracy na stanowiskach menedżerów i specjalistów w firmach prywatnych (np. banki, firmy ubezpieczeniowe) oraz organizacjach pozarządowych.
Kierunek nie zamyka drogi do dalszego kształcenia się i rozwoju także poza administracją publiczną.
Opinie o kierunku gospodarka i administracja publiczna
Wśród absolwentów kierunku są urzędnicy samorządowi i rządowi, politycy, działacze społeczni, przedsiębiorcy, analitycy, bankowcy, inwestorzy i doradcy inwestycyjni, dziennikarze, naukowcy, doradca Prezydenta RP, sekretarz gminy, ale i sekretarz stanu, radca w Stałym Przedstawicielstwie Rządu RP w Brukseli, prezes zarządu najwyższego budynku w Polsce, twórca huba startupowego, jeden perkusista, a nawet słynny bloger modowy.