Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Kulturoznawstwo to dziedzina nauk humanistycznych. Studia na tym kierunku skupiają się na badaniu regionu Europy Środkowowschodniej potocznie określanego często jako obszar położony między „Niemcami a Rosją”. Badany region obejmuje m.in. Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechy, Słowację, Niemcy i Austrię oraz Rosję.
Studia polegają na badaniu kultury oraz zdobywaniu wiedzy o dziejach i współczesności kultur Europy Środkowo-Wschodniej. Studenci zgłębiają problematykę relacji interkulturowych oraz uczą się języków krajów regionu. Mogą wybrać dwie spośród ścieżek kształcenia, odpowiadających poszczególnym krajom Europy Środkowo-Wschodniej. Każda ścieżka składa się z bloków zajęć poświęconych historii, współczesnym obliczom i specyfice kultury kraju regionu oraz z zajęć językowych, na których studenci poznają języki wybranych przez siebie krajów.
Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i mają charakter dwustopniowy: studia licencjackie i studia magisterskie.
Dla kogo studia na kierunku kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Studia adresowane są do humanistów, pasjonatów historii, interesujących się kulturą i religią w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w odniesieniu do sytuacji współczesnej w poszczególnych krajach regionu.
Program kształcenia na kierunku kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Program studiów skupia się przede wszystkim na przedmiotach z zakresu historii, kultury, religii oraz języków Europy Środkowo-Wschodniej.
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- wprowadzenie do badań nad kulturą
- historia kultury krajów regionu do 1918 r
- historia kultury krajów regionu do 1918 r
- nauka języka kraju regionu
- historia myśli kulturoznawczej
- kultura prezentacji i sztuka pisania z wiedzą o ochronie własności intelektualnej
- współczesne kierunki badań nad kulturą
- problemy kultury krajów regionu
- nowe media w kulturze regionu
- animacja kultury.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Przedmioty brane pod uwagę w konkursie świadectw to przede wszystkim:
- język polski
- matematyka
- jeden język obcy do wyboru: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. słowacki, j. portugalski, j. szwedzki.
Perspektywy pracy po kierunku kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w mediach, służbie publicznej (z możliwością pracy w dyplomacji i instytucjach międzynarodowych w ramach organizacji partnerskich i sojuszniczych - Unia Europejska, NATO, ONZ), instytucjach kultury oraz organizacjach samorządowych i pozarządowe.
Opinie o kierunku kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej
Kierunek przygotowuje absolwenta do wejścia na europejski rynek pracy, osoby zainteresowane studiami oraz perspektywami pracy po tym kierunku powinny zajrzeć na stronę: