Socjologia w Rzeszowie
Socjologia – studia w Rzeszowie
Studia na Socjologii przygotowują do przeprowadzania analizy i interpretacji problemów i zjawisk społecznych. Studenci uczą się przygotowywać i przeprowadzać badania socjologiczne z wykorzystaniem różnorodnych metod i technik badań oraz programów do analizy statystycznej danych.
Poznają metody planowania i realizowania zadań z zakresu rozwoju regionalnego i lokalnego, inicjowania działań obywatelskich z wykorzystaniem lokalnych zasobów kapitału społecznego i kulturalnego.
Socjologia realizowana jest w Katowicach ma poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Socjologia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można:
- badanie rynku i opinii publicznej
- administracja publiczna i rozwój regionalny.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- analiza rynku i zachowań konsumenckich
- zarządzanie zasobami ludzkimi
- mediacje rodzinne.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie studiów realizowane będą m.in. przedmioty: wstęp do socjologii, polityka społeczna, historia myśli społecznej, antropologia kulturowa, demografia, komunikowanie społeczne, metody badań społecznych, wielkie struktury społeczne, małe struktury społeczne, statystyka, historia socjologii, współczesne teorie socjologiczne, analiza i interpretacja danych jakościowych, analiza i interpretacja danych ilościowych. Oddzielną grupę stanowią przedmioty specjalnościowe oraz wybierane przez studentów.
Socjologia – rekrutacja w Rzeszowie
Podczas naboru na Socjologię punktowany jest język polski oraz wiedza o społeczeństwie, zdawane na maturze. W przypadku, gdy liczba kandydatów z tą samą liczbą punktów przewyższa limit wolnych miejsc na kierunek uwzględniany będzie wynik z historii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy przykładowo w:
- instytucjach publicznych (rządowych i samorządowych),
- firmach badawczych,
- branży reklamowej,
- organizacjach z sektora Public Relations (PR) i Human Relations (HR),
- firmach konsultingowych i doradczych,
- organizacjach pozarządowych.
Socjologia – opinie
Studia na socjologii kierowane są do osób o zainteresowaniach humanistycznych i społecznych, obserwujących rzeczywistość społeczną, posiadających bądź pragnących wykształcić w sobie zdolność jej krytycznej analizy oraz klasyfikacji zachowań ludzi i zbiorowości.
Socjologia nie daje jednego, wyraźnie określonego zawodu. Choć możliwości pracy są różnorodne, mogą one wymagać dodatkowych kwalifikacji, np. w zarządzaniu, marketingu, badaniach rynku lub w pracy społecznej, aby zwiększyć szanse na rynku pracy.
Czy warto studiować Socjologię?
Studia socjologiczne rozwijają wiele uniwersalnych umiejętności, takich jak analiza danych, krytyczne myślenie, badanie zjawisk społecznych, rozwiązywanie problemów oraz komunikacja. Te umiejętności są cenione w różnych branżach, od sektora publicznego po marketing i badania rynku.
Socjologia kładzie duży nacisk na kwestie sprawiedliwości społecznej, nierówności, praw człowieka i problemów społecznych. Jeśli interesuje Cię praca w organizacjach pozarządowych, fundacjach czy instytucjach zajmujących się problemami społecznymi, studia socjologiczne mogą dostarczyć potrzebnych narzędzi.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik