Jakiego kierunku studiów szukasz?

Techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Techniki eksperymentalne w kryminalistyce to unikatowe interdyscyplinarne studia nastawione są na kształcenie w obszarze doświadczalnych technik kryminalistycznych w zakresie planowania, wykonywania i interpretowania eksperymentu chemicznego oraz biologicznego.

Szczególny nacisk położony jest na to, aby kształcenie studentów opierało się na najnowszych ideach i odkryciach naukowych oraz aby wykorzystana była nowoczesna aparatura pomiarowa. Student uczony jest racjonalnego doboru metody badawczej, prawidłowego prowadzenia eksperymentu i obserwacji, właściwej interpretacji danych i wyciągania wniosków, rzetelnego raportowania uzyskanych wyników i etycznego postępowania w pracy zawodowej.

Studenci zdobywają unikalne, praktyczne umiejętności korzystania z wyspecjalizowanej aparatury laboratoryjnej, uczestnicząc w kompleksowym procesie badawczym – od pobrania próbek chemicznych i biologicznych, przez ich profesjonalne przygotowanie, aż po przeprowadzenie zaawansowanych analiz i opracowanie szczegółowych raportów. Program kształcenia kładzie nacisk na procedury naukowe, gwarantujące absolwentom gotowość do podjęcia wyzwań zawodowych w laboratoriach kryminalistycznych i badawczo-rozwojowych.

Absolwent kierunku Techniki eksperymentalne w kryminalistyce będzie potrafił przeprowadzać ilościowe i jakościowe analizy związków chemicznych oraz interpretować uzyskane wyniki z uwzględnieniem zasad dobrej praktyki laboratoryjnej, będzie także biegły w badaniu materiału biologicznego na poziomie molekularnym, mikro- i makroskopowym, co będzie mogło znaleźć zastosowanie w przygotowywaniu ekspertyz kryminalistycznych i sądowych.

Celem studiów jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanych absolwentów, wykorzystujących różne metody chemii i biologii w rozwiązywaniu problemów sądowych.

Dla kogo studia na kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Kandydaci wybierający ten kierunek powinni być osobami dokładnymi, precyzyjnymi, cierpliwymi i obdarzonymi zmysłem obserwacji. Przydatne będą również zdolności analityczne oraz umiejętność pracy w zespole

Program kształcenia na kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Na mocnym fundamencie chemicznych i biologicznych przedmiotów podstawowych, rozwijane będą zajęcia z technik laboratoryjnych, praktycznej spektrometrii mas, metod dyfrakcyjnych, biochromatografii, metod identyfikacyjnych człowieka, analiz szczątków kostnych, tafonomii, mikrobiologii sądowej, analiz DNA w kryminalistyce, entomologii sądowej, podstaw prawoznawstwa oraz kryminalistyki i nauk sądowych.

Program studiów obejmuje wiele przedmiotów fakultatywnych, które studenci mogą wybrać w zależności od swoich zainteresowań. Są to m.in.: struktura cząsteczek życia i śmierci, metody obrazowania materiałów i tkanek, spektroskopowe metody wyznaczania struktur związków chemicznych, podstawy nanotoksykologii, ekotoksykologia, ślady życia, ślady zbrodni: biologiczne dowody w kryminalistyce, dekompozycja i sukcesja owadów na zwłokach, ekotoksykologia, metody identyfikacyjne postmortem, hematofagiczne stawonogi w kryminalistyce czy ćwiczenia terenowe z makrośladów roślinnych psychoaktywnych roślin i grzybów.

Atutem tego kierunku jest znaczący udział zajęć laboratoryjnych i praktycznych, w czasie których studenci uczą się posługiwać specjalistyczną aparaturą naukową. Ważnym elementem studiów jest seria zespołowych projektów badawczych dotyczących rozwiązywania praktycznych problemów kryminalistycznych.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

W procesie rekrutacji premiowane są następujące przedmioty maturalne: chemia lub biologia na poziomie rozszerzonym, jeden z przedmiotów – fizyka lub matematyka na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, a także język obcy.

Perspektywy pracy po kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w:

  • laboratoriach kryminalistycznych, instytutach naukowych i badawczo-rozwojowych;
  • instytucjach kontrolno-pomiarowych, inspekcji sanitarnej, służbie celnej i inspektoratach ochrony środowiska;
  • firmach zajmujących się analizami chemicznymi i biologicznymi, w tym badaniami DNA, toksykologią oraz analizami środowiskowymi;
  • przedsiębiorstwach branży biotechnologicznej, spożywczej, farmaceutycznej i chemicznej.

Absolwent ma możliwość kontynuowania edukacji na studiach II stopnia na kierunkach związanych z chemią, biologią, ekspertyzą sądową oraz naukami pokrewnymi, rozwijając swoją specjalizację w wybranych dziedzinach nauk sądowych.

Opinie o kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Brak szczegółowego opisu…

Kierunki pokrewne do kierunku techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Jakie uczelnie oferują kierunek techniki eksperymentalne w kryminalistyce

W których miastach można studiować kierunek techniki eksperymentalne w kryminalistyce

Komentarze (0)

brak komentarzy…