​Informatyka w Toruniu

Zainteresowanie studiami informatycznymi nie słabnie. Branża IT kusi licznymi ofertami pracy w kraju i za granicą, możliwością zdalnej pracy i atrakcyjnymi zarobkami. Jeżeli więc bliski jest Ci świat nowoczesnych technologii informatycznych, zdobądź wykształcenie i zawód w tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.


Studia na informatyce


Studia licencjackie trwają 3 lata, inżynierskie - 3,5 roku. Absolwenci mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.

Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i grupowych projektów informatycznych. Studenci odbywają praktyki zawodowe.

Wybrane przedmioty w programie studiów: matematyka dyskretna, algebra liniowa z geometrią analityczną, analiza matematyczna, wstęp do metod numerycznych, wstęp do statystycznej analizy danych, systemy operacyjne, techniki cyfrowe, sieci komputerowe, administrowanie usługami sieciowymi, podstawy projektowania stron www, algorytmy i struktury danych, programowanie, inżynieria oprogramowania, teoria obliczalności, podstawy grafiki komputerowej.

Program studiów inżynierskich poszerzony jest o zajęcia z fizyki, elektroniki i miernictwa komputerowego, czyli ogólnie – zagadnienia sprzętowe.


Co po studiach informatycznych?


Absolwenci informatyki nie powinni martwić się o zatrudnienie. To najbardziej poszukiwani specjaliści na rynku pracy, branża IT prężnie się rozwija i poszukuje wyspecjalizowanych pracowników. Praca czeka na administratorów systemów i sieci komputerowych, programistów aplikacji mobilnych, webowych, inżynierów oprogramowania, projektantów systemów baz danych, konsultantów w zakresie komputeryzacji przedsiębiorstw, wdrożeniowców systemów informatycznych. Absolwenci mogą prowadzić własną działalność branżową.


Gdzie studiować informatykę w Toruniu?


Dwie toruńskie uczelnie oferują studia na kierunku informatyka. Są to:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Matematyki i Informatyki, studia licencjackie i inżynierskie.

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z matematyki na poziomie podstawowym oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka na poziomie rozszerzonym, informatyka, fizyka lub fizyka i astronomia.

Rok niestacjonarnych studiów licencjackich kosztuje 4850 zł, inżynierskich – 5040 zł.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, specjalności:

  • techniki multimedialne
  • grafika komputerowa.

Semestralne czesne na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi 2000 zł.

Same studia to dużo, ale na pewno nie wszystko. Trzeba sporo czasu i wysiłku poświęcić na indywidualny rozwój. Wiele osób wychodzi z założenia, że solidne kursy i samokształcenie pozwolą uzyskać wiedzę wystarczającą do zdobycia solidnego zawodu.

O tym, że warto ukończyć studia informatyczne przekonuje autor artykułu:

https://javastart.pl/b/artykuly/5-powodow-dla-ktorych-warto-isc-na-studia-informatyczne/