Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Toruniu
Dziennikarstwo - studia
Studia na dziennikarstwie to wiele samodzielnie lub zespołowo przygotowywanych projektów, kontakt z praktykami – dziennikarzami i specjalistami z branży reklamy i public relations. Oprócz wykładów i ćwiczeń studenci uczestniczą w zajęciach warsztatowych, laboratoriach, odbywają praktyki w stacjach radiowo-telewizyjnych, agencjach reklamowych czy PR.
Studia licencjackie trwają 3 lata. Ich ukończenie pozwala na kontynuację kształcenia na studiach magisterskich II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziane są m.in. takie przedmioty jak: nauka o komunikowaniu, historia mediów, edytorstwo tekstów, gatunki dziennikarskie, prawo mediów, etyka dziennikarska, prawo autorskie, emisja głosu, retoryka i erystyka, warsztat fotografii, polski system medialny, pracownia badań medioznawczych, socjologia mediów, systemy medialne na świecie, systemy polityczne oraz wiele przedmiotów do wyboru, jak: warsztat dziennikarza internetowego, technika prowadzenia wywiadu, dziennikarskie źródła informacji, publicystyka polityczna, reportaż telewizyjny i film dokumentalny, publicystyka kulturalna, technika realizacji tv, dziennikarstwo śledcze czy polska szkoła reportażu.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Na kierunku dziennikarskim w Toruniu dostępne są specjalizacje:
- dziennikarstwo i nowe media
- branding i public relations
- dziennikarstwo radiowo-telewizyjne
- kultura medialna.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na UMK odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z języka polskiego lub języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, historia, historia muzyki, historia sztuki, geografia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dziennikarstwie
Dziennikarstwo to studia interdyscyplinarne. Absolwent dziennikarstwa posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku:
- rzecznika prasowego,
- pracownika agencji reklamowej,
- dziennikarza radiowego, telewizyjnego, prasowego,
- korespondenta,
- organizatora lokalnych mediów,
- specjalisty PR,
- doradcy ds. mediów,
- pracownika agencji produkcji radiowo-telewizyjnej,
- eksperta w instytucjach politycznych,
- pracownika sztabu wyborczego.
Ile zarabia dziennikarz?
Zarobki dziennikarza wahają się średnio od 3000 do 12 000 zł. Kluczowy wpływ na ich wysokość ma doświadczenie, popularność, zakres obowiązków i miejsce pracy.
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Dziennikarstwo to podobno stan umysłu. Praca nie kończy się wraz z zamknięciem laptopa. Czujny dziennikarz pozostaje w nieustającej gotowości, codzienność dostarcza tematów na bieżąco.
Jeśli wahacie się nad wyborem tych studiów, może przemyślenia Anny pomogą Wam podjąć decyzję: http://zblogowany.pl/2016/07/czy-warto-studiowac-dziennikarstwo/
Dziennikarstwo - opinie
Od współczesnego dziennikarza oprócz oczywiście rzetelności oczekuje się umiejętności pracy pod presją czasu. To kierunek dla osób dynamicznych, przebojowych, ciekawych świata, posiadających zmysł analityczny, interesujących się nowymi technologiami, umiejących pytać i słuchać.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo