Filologia portugalska
Portugalski to język, w którym co noc śni ponad 250 milionów ludzi na czterech kontynentach - od Portugalii, poprzez Brazylię, Angolę, Mozambik i Wyspy Zielonego Przylądka, po Timor Wschodni i Makau.
Absolwenci kierunku będą mogli się pochwalić znajomością języka portugalskiego na poziomie C1 (naukę można rozpocząć od zera).
Ponadto studenci Filologii portugalskiej zapoznają się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi dziejów oraz dziedzictwa kulturowego Portugalii i Brazylii, a także krajów PALOP (Kraje Afrykańskie Urzędowego Języka Portugalskiego) W ten sposób uczą się rozumienia podłoża zjawisk, które znajdują się w centrum zainteresowań współczesnych badaczy oraz twórców kultury. Mają również możliwość śledzenia historii literatury portugalskiej i brazylijskiej oraz afrykańskiej literatury pisanej w języku portugalskim.
Dla kogo studia na kierunku filologia portugalska
Filologia portugalska to kierunek dla podróżników, ludzi zainteresowanych światem, innymi kulturami i dalekimi stronami. Dla humanistów i osób dobrze radzących sobie z nauką języków obcych.
Program kształcenia na kierunku filologia portugalska
Przykładowe przedmioty na studiach z filologii portugalskiej to:
- praktyczna nauka języka portugalskiego
- podstawy językoznawstwa
- podstawy literaturoznawstwa
- historia krajów portugalskiego obszaru językowego
- gramatyka opisowa języka portugalskiego
- literatura portugalska (do końca XVII wieku)
- literatura portugalska (XVIII-XIX wiek)
- literatura portugalska i brazylijska (XX wiek)
- Português - Comunicação Escrita
- Português nos Negócios
- Português no Turismo
- Temas contemporâneos socioculturais dos países de língua oficial portuguesa.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia portugalska
Najczęściej punktowanymi przedmiotami maturalnymi są język polski oraz język obcy.
Perspektywy pracy po kierunku filologia portugalska
Portugalski to siódmy najczęściej używany język na świecie (i trzeci spośród języków europejskich). Osoby, które poznają go w biegłym stopniu, mogą liczyć na zatrudnienie w biznesie związanym z Portugalią, Brazylią i innymi krajami portugalskiego obszaru językowego.
Absolwenci filologii portugalskiej mogą też szukać pracy związanej z tłumaczeniami, redakcją tekstów, podróżami, public relations, a także w instytucjach kultury czy środkach masowego przekazu.
Opinie o kierunku filologia portugalska
„Na studia portugalistyczne raczej powinny iść osoby znające hiszpański, lub też takie, które, nie znając żadnego języka romańskiego, będą siedziały i zakuwały dniami i nocami, bo materiału jest stosunkowo dużo i tempo jest szybkie, zwłaszcza z gramatyki. Ci, którzy nie znają hiszpańskiego naprawdę muszą poświęcić bardzo dużo czasu na opanowanie tego języka, zwłaszcza w 2 semestrze, kiedy dochodzą trudne konstrukcje gramatyczne oraz leksykologia, gdzie uczymy się słówek typu: żywica, kolejka linowa, linoskoczek, lewa i prawa burta, mięsożerny, wataha, grupa wielbłądów, świń, rój, chmara, czy też inne słówka”.
Autorka: eu sou rebelde, źródło: http://www.offuj.fora.pl/romanskie,3/filologia-portugalska-2014-2015,19132.html