Iberoznawstwo
Studia na kierunku Iberoznawstwo dedykowane są tym wszystkim, którzy interesują się historią, kulturą, architekturą, sztuką Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.
Jeżeli zatem chcesz poznać język hiszpański i portugalski wraz z bogatą wiedzą o tym regionie - studia na Iberoznawstwie są dla Ciebie idealną propozycją. Nie jest to kierunek o charakterze językowym, bardziej historyczno-kulturoznawczym, ale jego niewątpliwym atutem jest właśnie nauka wspomnianych dwóch języków obcych.
Na pierwszym stopniu kształcenia na kierunku Iberoznawstwo przewidziana jest praktyka w instytucjach samorządowych, muzealnych, instytucjach nauki, kultury, sztuki, biurach podróży oraz instytutach promujących kulturę hiszpańską i portugalską
W ramach kierunku przewidziano dwie specjalności:
- kulturoznawstwo
- turystykę.
Dla kogo studia na kierunku iberoznawstwo
Iberoznawstwo to doskonała propozycja dla miłośników Hiszpanii, Portugalii czy Ameryki Łacińskiej. To studia dla osób otwartych na inne kultury, ciekawych świata, lubiących podróże, literaturę, poznawanie historii czy obyczajów innych krajów.
Przydatna będzie duża komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole.
Program kształcenia na kierunku iberoznawstwo
Grupa treści kierunkowych obejmuje kształcenie z zakresu: warsztatu naukowego iberoznawcy, praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz historii i kultury krajów Płw. Iberyjskigo i Ameryki Łacińskiej z podziałem na poszczególne epoki w dziejach.
Grupa treści specjalizacyjnych w dziedzinie iberoznawstwa obejmuje: wykłady monograficzne specjalizacyjne, proseminarium licencjackie, seminarium licencjackie oraz przedmiot do wyboru i ma służyć merytorycznemu i metodologicznemu przygotowaniu do napisania pracy licencjackiej oraz zdobycia kwalifikacji pierwszego stopnia.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku iberoznawstwo
Podczas rekrutacji obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości.
Punktowane są przedmioty:
- język polski,
- język obcy,
- jeden z przedmiotów: historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka.
Perspektywy pracy po kierunku iberoznawstwo
Absolwenci Ibezonawstwa są przygotowani do pracy w muzeach, bibliotekach, domach kultury, stowarzyszeniach inicjatyw europejskich, urzędach i przedsiębiorstwach związanych z Hiszpanią/Portugalią i krajami hispanoamerykańskimi/luzofońskimi, wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury hiszpańskiej/portugalskiej i iberoamerykańskiej/luzofońskiej.
Opinie o kierunku iberoznawstwo
Celem studiów na Iberoznawstwie jest m.in. uświadomienie znaczenia ciągłości historycznej w kształtowaniu więzi społecznych, a także uwrażliwienie na rozumienie przemian zachodzących we współczesnym świecie.