Klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji
Program studiów na kierunku Klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji w innowacyjny sposób łączy wiedzę o klimacie i ochronie atmosfery z dynamicznie rozwijającą się dziedziną sztucznej inteligencji.
Student uczy się praktycznych zastosowań AI do analizy dużych zbiorów danych środowiskowych, modelowania procesów atmosferycznych oraz monitorowania jakości powietrza.
To pierwszy tego typu kierunek w Polsce, który tak mocno integruje klasyczne nauki o atmosferze z nowoczesnymi technologiami analitycznymi. W procesie nauczania wykorzystywana jest najnowsza aparatura pomiarowa używająca m.in. infrastruktury Actris-PL.
Dla kogo studia na kierunku klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji
Kierunek jest skierowany do osób zainteresowanych kluczowymi wyzwaniami cywilizacyjnymi, takimi jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie powietrza. Idealny dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących najnowsze technologie AI w badaniach atmosfery i ochronie środowiska.
Program kształcenia na kierunku klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji
Program kształcenia obejmuje:
- zrozumienie przyczyn i skutków zmian klimatu oraz ich wpływu na środowisko, jakość życia człowieka oraz gospodarkę,
- analiza danych atmosferycznych i klimatycznych przy użyciu nowoczesnych metod statystycznych, narzędzi AI (np. uczenie maszynowe) oraz języków programowania takich jak R czy Python,
- modelowanie parametrów meteorologicznych i jakości powietrza z zastosowaniem różnych modeli,
- monitorowanie jakości powietrza oraz interpretacji wyników badań pomiarowych z wykorzystaniem dronów, klasycznych stacji pomiarowych, czujników niskokosztowych oraz unikalnej infrastruktury pomiarowej (m.in. lidar, spektrometry cząstek, fotometry, pyłomierze i automatyczne detektory bioalergenów),
- tworzenie modeli prognostycznych dotyczących pogody, jakości powietrza oraz scenariuszy zmian klimatycznych,
- zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej (GIS) w ochronie atmosfery i badaniach klimatu.
Przykładowe przedmioty:
- Systemy Informacji Geograficznej w naukach o atmosferze
- Globalne zmiany klimatu
- Fizyka atmosfery
- Klimat w różnych skalach przestrzennych
- Ochrona i monitoring atmosfery
- Statistics in Atmospheric Sciences
- Techniki pomiarowe w naukach o atmosferze
- Programowanie
- Meteorologia synoptyczna
- Chemia atmosfery
- Modelowanie procesów atmosferycznych
- Sztuczna inteligencja
- Zarządzanie jakością powietrza
- Sztuczna inteligencja: aspekty prawne i zagrożenia
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji
Warunkiem przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Podstawą sporządzenia listy rankingowej dla absolwentów kierunku geografia i kierunków pokrewnych jest ocena na dyplomie studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Kierunkami pokrewnymi z geografią są: geodezja, geoinformacja, geoinformatyka, geologia, inżynieria geologiczna, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, turystyka. Absolwenci kierunków niezwiązanych z geografią przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej poziom wiedzy i zainteresowanie problematyką klimatologii i ochrony atmosfery. Rozmowa punktowana jest w skali od 1-5 punktów. Za pozytywny przebieg rozmowy uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.
Podstawą sporządzenia listy rankingowej jest ocena na dyplomie lub ocena z rozmowy kwalifikacyjnej. Na studia zostaną przyjęte osoby, które uzyskają najwyższą punktację w ramach ustalonego limitu miejsc.
Lista zagadnień na rozmowę kwalifikacyjną:
- Skład i budowa atmosfery
- Procesy klimatotwórcze
- Elementy meteorologiczne
- Przyczyny i skutki zmian klimatu
Perspektywy pracy po kierunku klimatologia i ochrona atmosfery z elementami sztucznej inteligencji
Absolwenci kierunku znajdą pracę w:
- firmach synoptycznych i biurach meteorologicznych,
- instytucjach ochrony środowiska i monitoringu atmosfery,
- firmach zajmujących się technologiami środowiskowymi, monitoringiem środowiska oraz wykorzystujących AI w analizie danych i budowie urządzeń pomiarowych,
- administracji publicznej odpowiedzialnej za planowanie przestrzenne, zarządzanie ryzykiem środowiskowym i politykę klimatyczną,
- sektorze energetyki odnawialnej,
- firmach konsultingowych z zakresu ochrony środowiska,
- jednostkach badawczo-rozwojowych oraz organizacjach międzynarodowych skupionych na działaniach adaptacyjnych i mitygacyjnych wobec zmian klimatu oraz ochrony jakości powietrza.
Studia te przygotowują również do dalszej kariery naukowej w ramach studiów doktoranckich lub pracy w projektach badawczych o międzynarodowym zasięgu.