Kompozycja i teoria muzyki
Studia na kierunku Kompozycja i teoria muzyki kształcą profesjonalnych muzyków. Jeśli zawsze marzyłeś o grze w orkiestrze symfonicznej albo o podbiciu światowych scen jako gwiazda popu – to kierunek dla Ciebie.
Studenci zdobywają wiedzę na temat literatury muzycznej różnych epok oraz uczą się odróżniać muzykę z poszczególnych okresów na podstawie elementów konstrukcyjnych utworów. Przyswajają umiejętność posługiwania się słuchem muzycznym oraz czytania zapisu nutowego. Sami przygotowują, wykonują oraz interpretują utwory.
Studiowanie kompozycji i teorii muzyki to również szlifowanie swojego warsztatu kompozytorskiego. Studenci komponują zarówno utwory wokalne, jak i wokalno-instrumentalne. Program studiów kładzie szczególny nacisk na rozróżnianie twórców, dzieł, kierunków, stylów i technik kompozytorskich XX i XXI wieku. Studenci poznają podstawy warsztatu dyrygenckiego w przypadku utworów chóralnych.
Specjalności oferowane na tym kierunku różnią się w zależności od uczelni.
Przykładowo mogą to być:
- kompozycja
- kompozycja muzyki filmowej
- teoria muzyki
- pedagogika instrumentalna
- rytmika w edukacji i profilaktyce
- gra na instrumencie (fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, trąbka, fagot, puzon, obój, tuba, waltornia, saksofon, akordeon, perkusja, gitara klasyczna).
Dla kogo studia na kierunku kompozycja i teoria muzyki
To studia odpowiednie dla osób obdarzonych dobrym słuchem, utalentowanych muzycznie i wiążących swoją przyszłość z zawodem artysty. Niezbędne cechy studenta kompozycji i teorii muzyki to kreatywność oraz wyobraźnia.
Program kształcenia na kierunku kompozycja i teoria muzyki
Program studiów na kompozycji i teorii muzyki dzieli się na przedmioty główne (takie jak kompozycja, analiza dzieła muzycznego, historia muzyki, muzyka polska XX i XXI w., fortepian z nauką akompaniamentu) oraz kierunkowe (np. instrumentacja, kontrapunkt, aranżacja, muzyka filmowa i teatralna, muzyka elektroniczna, współczesne techniki kompozytorskie).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kompozycja i teoria muzyki
Większość uczelni przeprowadza egzaminy wstępne. Sprawdzane są uzdolnienia i umiejętności muzyczne, a przy rekrutacji na specjalność kompozycja należy przedłożyć co najmniej trzy samodzielnie napisane prace kompozytorskie.
Kandydaci na studia powinni zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami każdej z uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku kompozycja i teoria muzyki
Po ukończeniu kierunku kompozycja i teoria muzyki absolwent przygotowany jest do pracy artystycznej, publicystycznej i redakcyjnej. Może znaleźć zatrudnienie w instytutach kultury oraz w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej).
Przede wszystkim jednak studia z kompozycji i teorii muzyki przygotowują do prowadzenia zawodowej działalności jako wolny artysta. Kto wie, która uczelnia wykształci najwięcej przyszłych gwiazd estrady?