Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Studia pierwszego stopnia na kierunku Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe mają na celu wykształcić specjalistów potrafiących śledzić i analizować powiązania między językami a środowiskiem ich użytkowania, dostrzegać i rozumieć relacje zachodzące między językami i innymi aspektami komunikacji kulturowej, a także wykorzystywać dane językowe w badaniach nad kulturą w różnych jej odsłonach – tradycyjnej, masowej, religijnej.
To studia językowe i kulturowe jednocześnie, dające narzędzia do poznawania społeczeństw i kultur, a także warsztatowe umiejętności badania i rozumienia zachodzących w nich procesów. Program studiów ma charakter interdyscyplinarny, łączący elementy językoznawstwa, kulturoznawstwa i religioznawstwa.
Kształcenie zakłada równoległą trzyletnią naukę dwóch języków karpackich: słowackiego i ukraińskiego, prowadzącą do osiągnięcia biegłości językowej na poziomie B2+, a ponadto możliwość poznania podstaw trzeciego języka: rumuńskiego lub łemkowskiego. W każdym semestrze jeden z przedmiotów prowadzony jest w języku angielskim, by umożliwić studentom poznanie leksyki związanej ze wszystkimi dyscyplinami nauki, z którymi powiązane są studia.
Program przewiduje, że studenci poznają również specyfikę społeczną, kulturową i religijną regionu karpackiego, zgłębiają wspólne elementy kultur karpackich i ich odrębności, analizując je na tle ogólnych systemów kulturowych społeczeństw regionu. Podczas studiów szczególny nacisk kładziony jest na problematykę mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Nasz program jako jedyny w kraju posiada w stałej ofercie moduły poświęcone kulturze łemkowskiej i rusińskiej.
Dla kogo studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Studia przewidziane są dla osób o predyspozycjach językowych, jednocześnie miłośników literatury, otwartych na inne kultury. Szczególnie polecane kandydatom zainteresowanym nauką języka słowackiego i ukraińskiego, chętnym poznać historię, literaturę czy kulturę krajów występowania tych języków.
Program kształcenia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- język ukraiński
- język słowiański
- historia regionu karpackiego
- pogranicze i tożsamość
- kultury Karpat słowackich
- kultury Karpat ukraińskich
- kultury Karpat rumuńskich
- kultury Karpat polskich
- panorama językowa regionu karpackiego
- panorama regionalna regionu karpackiego
- panorama etnograficzna regionu karpackiego
- antropologia religii
- religia i kultura.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z:
- języka polskiego
- jednego przedmiotu wybranego spośród: język obcy, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Absolwenci - osoby doskonale posługujące się językiem słowackim i ukraińskim, mogą znaleść zatrudnienie przykładowo w:
- instytucjach kultury
- przedsiębiorstwach międzynarodowych
- branży turystycznej
- administracji
- wydawnictwach
- szkołach językowych.
Opinie o kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe
Stałym i obowiązkowym elementem programu są badania terenowe realizowane w kraju i za granicą. Każdy student co najmniej dwukrotnie w toku studiów weźmie udział w takich badaniach. Pozyskane podczas nich dane będą mogły zostać wykorzystane jako materiał do pracy licencjackiej.