Transport w Rzeszowie
Transport – studia w Rzeszowie
Studia na kierunku Transport pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu środków transportu drogowego i kolejowego, sterowania ruchem, planowania sieci transportowych, ochrony środowiska w transporcie, niezawodnościi systemów transportowych oraz infrastruktury transportu: dróg szynowych lub samochodowych i obiektów inżynierskich.
Transport w Rzeszowie realizowany jest na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera.
Transport – specjalności
Na rzeszowskiej uczelni oferowane są ścieżki kształcenia:
- transport drogowy
- transport kolejowy.
Transport – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: historia transportu, środki transportu, geoinżynieria, infrastruktura transportu, systemy i procesy transportowe, ekonomika transportu, metrologia, podstawy automatyki, podstawy budowy maszyn, wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchami dostaw, drogi samochodowe, inżynieria ruchu drogowego, logistyka transportu samochodowego, środki transportu samochodowego, układy napędowe środków transportu, diagnostyka i trzymanie dróg samochodowych, drogowe obiekty inżynieryjne, spedycja krajowa i międzynarodowa, sterowanie ruchem drogowym, prawo transportowe, transport intermodalny, transport materiałów niebezpiecznych i ratownictwo, drogi szynowe, sterowanie ruchem kolejowym, geoinżynieria kolejowa.
Czym zajmuje się specjalista ds. transportu?
Do zadań osoby pracującej w branży transportowej należeć może tworzenie szczegółowych planów transportowych, harmonogramów przewozów, tras i terminów dostaw oraz ich analiza i optymalizacja tras transportowych w celu minimalizacji kosztów, czasu przejazdu oraz zużycia paliwa. Dodatkowo będzie to koordynacja działań floty pojazdów, nadzór nad ich stanem technicznym, serwisem oraz przeglądam, śledzenie realizacji transportów w czasie rzeczywistym, monitorowanie pozycji pojazdów oraz reagowanie na ewentualne problemy i opóźnienia.
Osoba taka dba o zgodność działań transportowych z obowiązującymi przepisami prawa, normami bezpieczeństwa oraz wymogami klientów, negocjuje warunki współpracy z przewoźnikami, spedytorami oraz innymi partnerami logistycznymi. Sporządza umowy i kontrakty transportowe.
Transport – rekrutacja w Rzeszowie
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z matematyki oraz do wyboru: fizyki i astronomii/fizyki, geografii, języka obcego nowożytnego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów Transportu:
- biura projektowe
- firmy wykonawcze
- jednostki administracji drogowej
- jednostki administracji kolejowej
- laboratoria badawcze.
Studia transportowe - opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Transporcie w Rzeszowie:
Czy warto studiować transport?
Transport niewątpliwie stanowi bardzo ważny sektor gospodarki narodowej. Wzrost handlu, rozwój turystyki, mobilność ludzi sprawiają, że w obszarze transportu nieustannie poszukuje się rozwiązań poprawiających jakość usług, zwiększających zyskowność operacji z uwzględnieniem czynników ekologicznych. Zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu będzie się utrzymywać, gwarantując absolwentom pewną pracę.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik