Architektura wnętrz w Toruniu
Architektura wnętrz – studia w Toruniu
Studia na kierunku Architektura wnętrz koncentrują się na projektowaniu i aranżacji przestrzeni, łącząc elementy sztuki, techniki oraz funkcjonalności. Umożliwiają one zdobycie umiejętności związanych z tworzeniem estetycznych, ergonomicznych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych, biurowych czy publicznych.
Studenci toruńskiej Architektury wnętrz mają dostęp do najnowszych technologii cyfrowych tak w obrazowaniu 3D jak i skanowaniu i druku 3D. Zdobywają wiedzę z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, co umożliwia absolwentom podejmowanie wyzwań projektowych również z zakresu adaptacji wnętrz historycznych.
Studia na tym kierunku dostępne są w Toruniu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem i aranżacją przestrzeni wewnętrznych, dbając o ich estetykę, funkcjonalność i ergonomię. Jego praca polega na tworzeniu przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych (np. biur, sklepów, restauracji), a także publicznych (np. muzeów, szkół), w taki sposób, aby były one dostosowane do potrzeb użytkowników oraz estetycznie atrakcyjne. Architekt wnętrz łączy wiedzę o materiałach, kolorystyce, oświetleniu, a także najnowszych trendach w designie, aby zaprojektować przestrzeń, która jest zarówno praktyczna, jak i piękna.
Architektura wnętrz – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. przedmioty: wstęp do architektury, psychologia widzenia, kompozycja, rysunek, malarstwo, rzeźba i wstęp do designu, geometria wykreślna, rysunek techniczny, podstawy informatyki dla projektantów, podstawy projektowania, podstawy fotografii, perspektywa wykreślna, ergonomia, komputerowe wspomaganie projektowania, podstawy projektowania, fotografia specjalistyczna, rysunek architektoniczno-budowlany, podstawy projektowania graficznego, projektowanie wnętrz w przestrzeni prywatnej/publicznej, materiałoznawstwo współczesne, problematyka adaptacji wnętrz zabytkowych, projektowanie mebli i elementów wystroju wnętrz.
Architektura wnętrz – rekrutacja
Kandydatów obowiązuje egzamin wstępny obejmujący malarstwo, rysunek i kompozycję przestrzenną.
Ponadto punktowany jest wybrany przedmiot zdawany na maturze, wybrany spośród: historia, historia sztuki, język polski, język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki architektoniczne w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Architektura wnętrz – praca po studiach
Absolwenci uzyskują kompetencje umożliwiające pracę przykładowo w:
- prywatnych agencjach projektowych
- firmach deweloperskich
- pracowniach architektonicznych i projektowych
- przedsiębiorstwach specjalizujących się w sprzedaży elementów wyposażenia wnętrz (także według indywidualnych projektów).
Czy warto studiować Architekturę wnętrz w Toruniu?
Studia w tym ośrodku akademickim wyróżnia łączenie działalności artystycznej z kształceniem w zakresie sztuki, konserwatorstwa, muzealnictwa, zabytkoznawstwa oraz konserwacji zabytków. Absolwenci są więc przygotowani nie tylko do twórczej pracy w zakresie aranżacji wnętrz i projektowania, ale choćby do zadań wymagających dostosowania artystycznej wizji do uwarunkowań historycznych.
Zobacz krótki film o Wydziale Sztuk Pięknych UMK:
Architektura wnętrz – opinie
Studia na kierunku Architektura wnętrz są doskonałym wyborem dla osób kreatywnych, zainteresowanych sztuką, posiadających zdolności przestrzennego postrzegania. Umożliwiają rozwój umiejętności projektowych i pracę przy ciekawych projektach, jednak wymagają poświęcenia, dokładności i chęci nieustannego rozwoju.
Dla osób z pasją do designu mogą być satysfakcjonującą i pełną wyzwań ścieżką kariery.
Należy jednocześnie mieć na uwadze, że studia mogą być kosztowne, ponieważ wymagają zakupu materiałów, oprogramowania i narzędzi projektowych. Prace projektowe często są czasochłonne i wymagają wielu godzin pracy nad detalami.
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Architektura wnętrz, scenografia i przestrzeń wirtualna
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych
Fot. Freepik