Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Studia na kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja mają wykształcić specjalistów z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem zdolności dyplomatycznych, negocjacyjnych i analitycznych. Kierunek pozwoli na zdobycie wiedzy i zdolności w działaniach wymagających samodzielnego, kompetentnego i kreatywnego rozwiązywania problemów, zarządzania sytuacją kryzysową, analizowania źródła problemu, prognozowania rozwiązań i podejmowania samodzielnych decyzji.
Kształcenie obejmuje zagadnienia z obszaru funkcjonowania organizacji międzynarodowych, organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie, geopolityki, konfliktów zbrojnych, zagrożeń terytorialnych, strategii bezpieczeństwa państwa.
Jakie specjalności oferuje kierunek Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja?
1) Specjalność bezpieczeństwo obszaru azjatyckiego prezentuje wiedzę z zakresu systemów politycznych państw Azji centralnej, południowej i wschodniej. Specjalizacja kształtuje kwalifikacje z wąskich pól tematycznych prezentujących azjatycki, a w szczególności chiński, indyjski i japoński potencjał naukowo-analityczny, główne i znaczące ośrodki analityczne Azji, koncepcje geopolityczne dotyczące tego obszaru (zarówno europejskie, amerykańskie jak i azjatyckie), strategie bezpieczeństwa poszczególnych państw, struktury siłowe i rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz technologicznego Chin, Indii i Japonii.
2) Specjalność bezpieczeństwo obszaru europejskiego prezentuje wiedzę z zakresu systemów politycznych państw europejskich. Specjalizacja kształtuje kwalifikacje z wąskich pól tematycznych prezentujących europejski (niemiecki, francuski, brytyjski) potencjał naukowo-analityczny, główne i znaczące ośrodki analityczne Europy, koncepcje geopolityczne dotyczące tego obszaru, strategie bezpieczeństwa poszczególnych państw, struktury siłowe i rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz technologicznego.
3) Specjalność dyplomacja i komunikacja polityczna przybliża wiedzę z zakresu zagadnień i problematyki dyplomatycznej. Specjalizacja ta ukierunkowana jest na kształcenie specjalistycznej i praktycznej wiedzy z zakresu zagadnień konsularnych, m. in. historii dyplomacji, kulturowych aspektów dyplomacji, organizacji międzynarodowych, warsztatu i protokołu dyplomatycznego, prawa konsularnego czy negocjacji międzynarodowych.
4) Specjalność analityka i prognostyka kształtuje praktyczny i naukowy wymiar zagadnień z obszaru bezpieczeństwa międzynarodowego. Nacisk w tej specjalności kładziony jest na umiejętności samodzielnego analizowania procesów i wydarzeń o znaczeniu politycznym, dyplomatycznym, ekonomicznym czy społecznym. Specjalność analityka i prognostyka kładzie szczególny nacisk na takie zagadnienia jak metodologia analizy, prognozowanie w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego, narzędzia badawcze w procesach społecznych i politycznych, studia nad przyszłością, analiza ryzyka, analiza danych, analiza systemowa, analiza biznesowa, analiza jakości i certyfikacji.
Dla kogo studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Studia kierunkowane są do osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy związanej z obszarem bezpieczeństwa międzynarodowego.
Kandydaci powinni wyróżniać się odpowiedzialnością, wysoką kulturą osobistą, zaradnością.
Mile widziane są osoby o ukształtowanej postawie patriotycznej, charakteryzujące się wysokim poziomem znajomości historii polski i poszanowaniem tradycji narodowych.
Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Po ukończeniu kursu podstawowego, przekazującego wiedzę z zakresu m. in. socjologii, historii, filozofii, w trakcie drugiego i trzeciego semestru studiów rozpoczyna się kształcenie specjalistyczne ukierunkowane na przekazanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego i dyplomacji.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Podstawą przyjęcia na studia są wyniki maturalne z:
- języka polskiego
dwóch przedmiotów wybranych spośród:
- geografia
- historia
- wiedza o społeczeństwie
- matematyka
- informatyka.
Perspektywy pracy po kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Studia mają uczynić absolwentów specjalistami w zakresie analizowania zagrożeń, identyfikacji i prognozowania zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego, państwa, regionu w aspekcie militarnym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, energetycznym, demograficznym i kulturowym.
Absolwenci mogą być zatrudniani jako:
- specjaliści z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- specjaliści analitycy, analitycy procesów,
- analitycy danych,
- specjaliści do spraw kontaktów międzynarodowych,
- specjaliści zarządzania procesami,
- pracownicy administracji państwowej,
- członkowie organizacji i instytucji międzynarodowych.
Z uwagi na warsztat analityczny absolwenci będą cenieni na rynku pracy zajmującym się obsługą i przetwarzaniem danych.
Z uwagi na profil polityczny i wywiadowczy kierunku studiów nieobce będą umiejętności warsztatowe pracowników służb specjalnych, dzięki czemu możliwa jest kariera w wywiadzie, kontrwywiadzie jak i w służbach mundurowych.
Opinie o kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Kierunki pokrewne do kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Jakie uczelnie oferują kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com