Instrumentalna analityka chemiczna
Absolwent kierunku Instrumentalna analityka chemiczna będzie posiadał gruntowną wiedzę z dziedziny chemii oraz z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych z aspektami znajomości specjalistycznego sprzętu oraz różnorodnych metod analitycznych i diagnostycznych stosowanych w przemyśle, gospodarce i środowisku.
Studia pozwolą na zdobycie wiedzy dotyczącej pobierania i przygotowywania próbek analitycznych oraz wiedzy dotyczącej statystyki i walidacji w analityce chemicznej. Student nabędzie umiejętności diagnozowania, definiowania i rozwiązywania problemów z zakresu szeroko pojętej analizy chemicznej.
Zdobędzie praktyczne umiejętności posługiwania się zaawansowaną aparaturą badawczo-pomiarową w celach analitycznych.
Dla kogo studia na kierunku instrumentalna analityka chemiczna
Kierunek Instrumentalna analityka chemiczna jest kierowany do wszystkich, którzy chcą zdobyć gruntowną wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych metod instrumentalnych wykorzystywanych do badania składu różnych wyrobów: chemicznych, spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych, próbek środowiskowych i innych.
Jeśli chcesz być poszukiwanym na rynku pracy specjalistą przygotowanym do pracy w laboratoriach kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, petrochemicznego, kosmetycznego, spożywczego, energetycznego oraz w budownictwie, w instytucjach zajmujących się zdrowiem publicznym, w laboratoriach kryminalistycznych, środowiskowych, w rolnictwie i wszędzie tam gdzie funkcjonują laboratoria wykonujące analizy fizykochemiczne, to ten kierunek jest dla Ciebie.
Program kształcenia na kierunku instrumentalna analityka chemiczna
Przykładowe przedmioty nauczania;
- Chemia ogólna
- Podstawy obliczeń chemicznych
- Chemia nieorganiczna
- Chemia organiczna
- Metody identyfikacji związków organicznych
- Chemia Fizyczna
- Klasyczne metody chemii analitycznej/Classical methods of analytical chemistry
- English in chemistry/Chemical databases
- Molekularne podstawy procesów życiowych
- Metody instrumentalne chemii analitycznej/ Instrumental assays of analytical chemistry
- Chemia kwantowa
- Fizyka chemiczna
- Chemia strukturalna z podstawami krystalografii
- Analiza instrumentalna — metody oparte na pomiarach wielkości elektrycznych
- Analiza instrumentalna — metody oparte na pomiarach wielkości optycznych
- Analityka produktów spożywczych
- Podstawy analityki klinicznej
- Analityka kosmetyków i produktów chemii gospodarczej
- Analityka farmaceutyków
- Techniki analityczne w biochemii i biologii molekularnej
- Metody analityczne w kryminalistyce
- Analityka nanomateriałów
- Techniki pobierania oraz przygotowywania próbek do analizy
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku instrumentalna analityka chemiczna
Ostateczna liczba punktów jaką otrzyma kandydat, liczona jest jako suma punktów z dwóch przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka. Przedmioty, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu punktów wskazuje kandydat w momencie rejestracji w systemie IRK.
Tryb rekrutacji kandydatów z „nowym” świadectwem dojrzałości (od 2005 do 2023) - podstawą kwalifikacji są wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego przeliczone na punkty w następujący sposób:- liczba punktów procentowych uzyskanych z przedmiotu na poziomie podstawowym, według zasady 1%=1 pkt, albo liczba punktów uzyskanych z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, pomnożona przez 2.
W związku z powyższym kandydat może uzyskać do 200 punktów z jednego przedmiotu. Zapis "zwolniony" na świadectwie maturalnym uzyskany w części zewnętrznej egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem przez kandydata maksymalnej liczby punktów.
Perspektywy pracy po kierunku instrumentalna analityka chemiczna
Dzięki zdobytemu wykształceniu opartemu na najnowszej wiedzy i umiejętnościach praktycznych absolwent będzie poszukiwanym na rynku pracy specjalistą przygotowanym do pracy w laboratoriach kontroli jakości w przedsiębiorstwach reprezentujących różne gałęzie przemysłu: chemicznego, farmaceutycznego, petrochemicznego, kosmetycznego, spożywczego, energetycznego oraz w budownictwie, w instytucjach zajmujących się zdrowiem publicznym, w laboratoriach służb specjalistycznych i mundurowych, w laboratoriach kryminalistycznych, w rolnictwie i wszędzie tam gdzie funkcjonują laboratoria wykonujące analizy fizykochemiczne.
Potencjalnym miejscem pracy absolwenta będą również laboratoria naukowo-badawcze.