Lotnictwo i kosmonautyka w Rzeszowie
Lotnictwo i kosmonautyka - studia
To kierunek odpowiedni dla osób o predyspozycjach technicznych, w sposób szczególny zainteresowany tematyką lotniczą, konstrukcją maszyn i urządzeń awionicznych. Na studiach możliwe jest także uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodowo pilotażu.
Lotnictwo i kosmonautyka w Rzeszowie – specjalności
Studia na Lotnictwie i kosmonautyce w Rzeszowie realizowane są w specjalnościach:
- samoloty
- silniki lotnicze
- awionika
- pilotaż
- płatowce
- zarządzanie ruchem lotniczym.
Lotnictwo i kosmonautyka - przedmioty na studiach
Studenci uczą się projektowania i konstrukcji urządzeń awionicznych, silników lotniczych i samolotów. Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in. pokładowe systemy sterowania, przyrządy pokładowe, sterowanie zespołami napędowymi, urządzenia radiowe, instalacje pokładowe czy lotnicze układy pomiarowe, materiałoznawstwo lotnicze, MES, konstrukcja silników i przekładni lotniczych, teoria maszyn wirnikowych, projektowanie i badania silników lotniczych oraz ich technologia, dynamika gazów, metoda elementów skończonych, technologia samolotu, projektowanie i konstrukcja samolotów, badania konstrukcji lotniczych, mechanika lotu, śmigła.
Czy warto studiować Lotnictwo i kosmonautykę?
Absolwenci specjalności pilotaż uzyskują umiejętności do wykonywania zawodu pilota cywilnego zgodnie ze standardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz wymaganiami EASA.
Jeśli masz pasję do lotnictwa i marzysz o pracy w tej dziedzinie, studia z lotnictwa mogą być cennym doświadczeniem, które umożliwi Ci rozwijanie umiejętności technicznych i specjalistycznej wiedzy związanej z lotnictwem.
Kariera inżyniera lotniczego może być bardzo satysfakcjonująca dla osób, które pragną przyczynić się do rozwoju i doskonalenia statków powietrznych, które odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie.
Lotnictwo i kosmonautyka w Rzeszowie – rekrutacja
Podczas naboru na kierunek Lotnictwo i kosmonautyka punktowana jest matematyka oraz fizyka/fizyka z astronomią.
Nieco inaczej przebiega rekrutacja na specjalność pilotaż. Studenci drugiego semestru kierunku Lotnictwo i kosmonautyka przystępują do egzaminu z języka angielskiego oraz testu predyspozycji zawodowych. Wymagane są orzeczenia lotniczo-lekarskie grupy zdrowia klasy wg I PART-MED. Studenci dodatkowo przedkładają ważną na dzień kwalifikacji Licencję Pilota Samolotowego Turystycznego – PPL(A).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Lotnictwo i kosmonautykę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Lotnictwo i kosmonautyka – perspektywy pracy
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy inżynierskiej w obszarach związanych z ukończoną specjalnością, a więc w zakresie awioniki, płatowców, silników lotniczych.
Ukończenie specjalności pilotaż pozwala uzyskać pełne wymagane prawem przygotowanie praktyczne i teoretyczne do uzyskania licencji samolotowego pilota liniowego – ATPL „Frozen”.
Zarobki po Lotnictwie i kosmonautyce
***
Może zainteresują Cię również studia:
Inżynieria lotnicza i kosmiczna
Technologie kosmiczne i satelitarne
Aviation law and professional pilot licence
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych