Stosunki międzynarodowe w Toruniu

Stosunki międzynarodowe – studia w Toruniu
Przedmiotem zainteresowania na studiach z zakresu stosunków międzynarodowych są szeroko pojmowane procesy zachodzące między państwami, organizacjami, koncernami w sferze politycznej, ekonomicznej czy w kwestiach bezpieczeństwa. Studenci zdobywają ponadto umiejętności analityczne i kompetencje miękkie.
Kierunek realizowany jest w Toruniu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Stosunki międzynarodowe – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia realizowane są specjalności:
- administracja publiczna w Unii Europejskiej
- Europa Wschodnia
- bezpieczeństwo europejskie i globalne
- amerykanistyka.
Na drugim stopniu można wybrać:
- specjalność dyplomatyczno-konsularna
- bezpieczeństwo globalne
- Unia Europejska.
Czym zajmuje się specjalista ds. stosunków międzynarodowych?
Osoba taka może być odpowiedzialna m.in. za śledzenie sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie, analizę rynków zagranicznych i relacji między państwami, doradzanie w obszarze prawa międzynarodowego i handlu.
Specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych realizuje zadania wynikające ze współpracy międzynarodowej, prowadzi negocjacje między firmami, rządami, organizacjami, organizuje spotkania dyplomatyczne i biznesowe.
Stosunki międzynarodowe – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. takie przedmioty, jak: geografia polityczna i ekonomiczna, historia stosunków międzynarodowych, międzynarodowe stosunki kulturalne, instytucje i prawo UE, współczesne systemy polityczne, wstęp do nauki o państwie i prawie, Azja w stosunkach międzynarodowych, warsztaty pozyskiwania środków europejskich, międzynarodowe stosunki gospodarcze, nowożytne i współczesne doktryny polityczne, prawo międzynarodowe publiczne, polityka gospodarcza, organizacje międzynarodowe, wprowadzenie do geopolityki, polska polityka zagraniczna, wspólna waluta europejska.
Stosunki międzynarodowe – rekrutacja w Toruniu
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego lub języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Stosunki międzynarodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Stosunki międzynarodowe – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- administracji publicznej
- dyplomacji
- organizacjach pozarządowych
- instytutach, organizacjach i agencjach międzynarodowych
- przedsiębiorstwach działających w obrocie zagranicznym
- ośrodkach badawczych i eksperckich
- mediach branżowych.
Czy warto studiować stosunki międzynarodowe w Toruniu?
Oferta dydaktyczna tworzona jest we współpracy z potencjalnymi pracodawcami, ekspertami oraz absolwentami. Wydział utrzymuje liczne kontakty międzynarodowe, organizuje spotkania z politykami, dyplomatami, urzędnikami oraz studentami z zagranicy. Studia są więc doskonałym wstępem do pracy w ambasadach, organizacjach międzynarodowych czy instytucjach związanych z polityką zagraniczną.
Stosunki międzynarodowe – opinie
„Bardzo dobrze wspominam czas studiów. Doceniam duży nacisk położony na naukę języków obcych – ich doskonała znajomość to duża przewaga i absolutna konieczność w świecie międzynarodowym. Wyjazdy zagraniczne, nowe kontakty, poznawanie innych kultur to dodatkowa wartość studiowania na wydziale. Losy zawodowe kolegów bardzo różnie się potoczyły, co pokazuje, jak interdyscyplinarne są Stosunki międzynarodowe.” Ewa, absolwentka UMK
***
Może zainteresują Cię również studia:
Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Stosunki i prawo międzynarodowe
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik