Stosunki międzynarodowe w Szczecinie

Stosunki międzynarodowe – studia w Szczecinie
Studia na Stosunkach międzynarodowych obejmują wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, prawnych, politycznych i historycznych, umożliwiającą zrozumienie mechanizmów rządzących współczesnymi stosunkami międzynarodowymi.
Studenci poznają współczesne systemy polityczne, międzynarodowe stosunki finansowe, handlowe i kulturalne, funkcjonowanie organizacji międzynarodowych, tajniki polityki zagranicznej i dyplomacji. Zdobywają umiejętności komunikowania międzykulturowego.
Stosunki międzynarodowe można studiować w Szczecinie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Stosunki międzynarodowe – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- dyplomacja i służba zagraniczna,
- studia pozaeuropejskie,
- Europa w stosunkach międzynarodowych,
- relacje transatlantyckie.
Na drugim stopniu realizowane są:
- regiony, subregiony, pogranicza,
- gospodarka światowa i handel międzynarodowy.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych?
Specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych to osoba zajmująca się analizą, zarządzaniem i koordynowaniem relacji między państwami, organizacjami międzynarodowymi, instytucjami rządowymi oraz firmami działającymi na globalnym rynku.
Do jego zadań należeć może opracowywanie raportów i prognoz dotyczących relacji międzynarodowych oraz skutków wydarzeń globalnych, organizowanie konferencji, spotkań, seminariów i projektów o charakterze międzynarodowym, reprezentowanie interesów kraju, organizacji lub firmy na arenie międzynarodowej, doradztwo w sprawach politycznych, gospodarczych czy prawnych dla rządów, korporacji lub organizacji pozarządowych.
Stosunki międzynarodowe – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się: nauka o państwie, wprowadzenie do stosunków międzynarodowych, dyplomacja i protokół dyplomatyczny, organizacje międzynarodowe, integracja europejska, współczesne systemy polityczne, międzynarodowe stosunki kulturalne, lobbing w stosunkach międzynarodowych, prawo międzynarodowe publiczne, geografia polityczna i ekonomiczna, elementy statystyki i demografii a także przedmioty specjalnościowe, jak choćby: instrumenty dyplomatyczne, negocjacje i mediacje międzynarodowe, bezpieczeństwo w stosunkach transatlantyckich, polityka zagraniczna Australii.
Stosunki międzynarodowe – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz do wyboru: geografii, historii, historii sztuki lub wiedzy o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Stosunki międzynarodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Stosunki międzynarodowe – praca po studiach
Potencjalne miejsca zatrudnienia absolwentów to przykładowo:
- administracja państwowa i samorządowa
- organizacje i instytucje międzynarodowe lub krajowe współpracujące z zagranicą
- przedsiębiorstwa działające na rynkach międzynarodowych
- media
- służby zagraniczne - konsulaty, ambasady.
Czy warto studiować Stosunki międzynarodowe w Szczecinie?
Wiele zajęć w trakcie studiów prowadzonych jest przez ekspertów zajmujących się na co dzień problemami współczesnej Azji, Ameryki, Kaukazu, krajów nordyckich, Afryki, Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich, co umożliwia rozwijanie szerokiego spektrum zainteresowań.
Studenci mają możliwość udziału w międzynarodowych projektach prowadzonych przez wykładowców oraz uczestniczyć w programach wymiany międzynarodowej.
Stosunki międzynarodowe – opinie
Studnia na Stosunkach międzynarodowych pozwalają uzyskać szeroką wiedzę o relacjach między państwami, organizacjach międzynarodowych i globalnych procesach. Ułatwiają rozumienie i analizowanie współczesnych wydarzeń, takie jak konflikty międzynarodowe, zmiany polityczne czy globalne wyzwania, np. zmiany klimatyczne.
W dobie globalizacji wiedza o relacjach międzynarodowych jest coraz bardziej pożądana, zwłaszcza w firmach współpracujących z zagranicznymi partnerami.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Stosunki i prawo międzynarodowe
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik