Strategie rozwoju biznesu
Studia na kierunku Strategie rozwoju biznesu łączą sferę teorii i praktyki. Jest to zgodne z profilem kształcenia uniwersyteckiego oraz koniecznością przygotowania absolwentów do pełnienia funkcji zawodowych.
Kierunek ten cechuje oparcie podstaw kształcenia na wiedzy z zakresu makro i mikroekonomii, prawa, finansów nauk społecznych, matematyki, statystyki i stosunków międzynarodowych. Takie założenia pozwalają lepiej zrozumieć i interpretować złożoną rzeczywistość gospodarczą oraz dają możliwość implementacji poznanych modeli, metod i technik w praktyce gospodarczej.
Grupa przedmiotów do wyboru stanowi element indywidualizacji kształcenia, dając studentowi możliwość doboru przedmiotów zgodnie z zainteresowaniami.
Dla kogo studia na kierunku strategie rozwoju biznesu
To propozycja kształcenia dla osób zainteresowanych zagadnieniami ekonomicznymi, prawnymi, finansowymi, gospodarczymi.
Program kształcenia na kierunku strategie rozwoju biznesu
Program studiów wyróżnia interdyscyplinarność.
Poszerzenie problematyki ekonomicznej o przedmioty ukierunkowane na kompetencje menedżerskie przybliża profil absolwenta do potrzeb i wymagań rynku pracy. Przygotowanie z zakresu nauk o zarządzaniu i ekonomii stanowi o możliwości dalszego rozwoju osobistego i realizacji kariery zawodowej. Daje również możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia i studiach podyplomowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku strategie rozwoju biznesu
W procesie rekrutacji pod uwagę bierze się:
- przedmiot pierwszy: matematyka
- przedmiot drugi (do wyboru): fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie
Perspektywy pracy po kierunku strategie rozwoju biznesu
Absolwenci mogą podjąć zatrudnienie w różnego typu organizacjach sektora biznesu – przedsiębiorstwach przemysłowych, deweloperskich, handlowych, bankach, firmach konsultingowych. Są również przygotowani do założenia własnej działalności gospodarczej.
Potencjalne stanowiska pracy to:
- analityk biznesowy,
- menedżer niższego szczebla / team leader,
- specjalista ds. audytu wewnętrznego,
- asystent zarządu.