Jakiego kierunku szukasz?
Technologie energetyki odnawialnej
Studia na kierunku Technologie energetyki odnawialnej są propozycją kształcenia dla osób twórczych, o umyśle ścisłym i analitycznym, logicznie myślących, otwartych na nowoczesne i przyszłościowe technologie. Bardzo przydatna podczas studiów jest zdolność koncentracji, abstrakcyjnego myślenia, dokładność i systematyczność, wyobraźnia przestrzenna, dynamika działania, chęć i umiejętność ciągłego doskonalenia się oraz dostosowywania się do nowych wyzwań.
Biorąc pod uwagę intensywny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny w Polsce, krajach Unii Europejskiej jak również na świecie, można stwierdzić, że specjalista w zakresie technologii energetyki odnawialnej jest z pewnością zawodem przyszłości.
Wśród podstawowych treści kształcenia znajduje się m.in.:
- analiza matematyczna i algebra liniowa, metody probabilistyczne, informatyka, geometria i grafika inżynierska, fizyka, natomiast grupa treści kierunkowych obejmuje m.in.: wytwarzanie energii elektrycznej, układy konwersji energii, energetyka prosumencka (EP), systemy pomiar owe w EP, odnawialne źródła energii (OZE), audyt energetyczny, bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych, automatyka zabezpieczeniowa, gospodarka elektroenergetyczna, przesyłanie energii elektrycznej, podstawy techniki cyfrowej i mikroprocesorowej, systemy elektroenergetyczne, rynek energii, jakość energii elektrycznej, niezawodność w energetyce, zarządzanie bezpieczeństwem w energetyce, prawo energetyczne, polityka energetyczna, rachunek ekonomiczny i zarządzanie energią, zarządzanie w przedsiębiorstwie energetycznym, urządzenia elektryczne, zakłócenia w układach elektroenergetycznych, współpraca OZE z systemem energetycznym, gospodarka skojarzona, wizualizacja i modelowanie procesów w elektroenergetyce, internetowy monitoring i wdrażanie innowacji technologii OZE, technologie nanomateriałowe, nowoczesne materiały w technologiach OZE, inżynieria wysokonapięciowa oraz ochrona przepięciowa i odgromowa.
Perspektywy pracy po ukończeniu kierunku Technologie energetyki odnawialnej
Absolwent kierunku może prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, zarządzać małą firmą sektora elektroenergetycznego lub znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, montażem, dystrybucją, doradztwem, a także diagnostyką oraz serwisowaniem wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej.
Absolwenci będą mogli sami zostać prywatnymi wytwórcami energii, będą w stanie przygotowywać rzetelne programy energetyczne, m.in. dla potrzeb samorządów lokalnych z zakresu energetyki prosumenckiej i jednocześnie będą potrafili oceniać ich wpływ na środowisko naturalne oraz na system elektroenergetyczny i ciepłowniczy.
Specjalista w zakresie technologii energetyki odnawialnej jest jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów o profilu technicznym. Obecnie energetyka odnawialna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak również na świecie.
Jakie uczelnie oferują kierunek Technologie energetyki odnawialnej
- architektura krajobrazu
- bezpieczeństwo żywności
- bioinżynieria zwierząt
- biologia
- biotechnologia
- budownictwo
- dietetyka
- ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
- ekonomia
- finanse i rachunkowość
- gastronomia i hotelarstwo
- gospodarka przestrzenna
- hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
- informatyka
- informatyka i ekonometria
- inżynieria biosystemów
- inżynieria ekologiczna
- inżynieria i gospodarka wodna
- inżynieria środowiska
- leśnictwo
- logistyka
- meblarstwo
- ochrona środowiska
- ochrona zdrowia roślin
- ogrodnictwo
- pedagogika
- rolnictwo
- socjologia
- technologia drewna
- technologia żywności i żywienie człowieka
- technologie energetyki odnawialnej
- towaroznawstwo
- turystyka i rekreacja
- weterynaria
- zarządzanie
- zarządzanie i inżynieria produkcji
- zootechnika
- żywienie człowieka i ocena żywności
- administracja
- architektura
- automatyka i robotyka
- budownictwo
- ekonomia
- elektronika
- elektrotechnika
- energetyka i inżynieria środowiska
- fizjoterapia
- informatyka
- inżynieria bezpieczeństwa
- inżynieria biomedyczna
- inżynieria środowiska
- logistyka
- lotnictwo i kosmonautyka
- mechanika i budowa maszyn
- mechatronika
- międzynarodowe stosunki gospodarcze
- przemysłowe technologie informatyczne
- systemy biotechniczne
- technologia żywności i żywienie człowieka
- technologie energetyki odnawialnej
- telekomunikacja
- turystyka i rekreacja
- wychowanie fizyczne
- wzornictwo przemysłowe
- zarządzanie
- zarządzanie i inżynieria produkcji