Zielona chemia
Studia na kierunku Zielona przygotowują specjalistów o nowoczesnym podejściu do eksploatowania zasobów energetycznych i zrównoważonego rozwoju.
Studenci uczą się dokonywania oceny procesów chemicznych pod kątem zgodności z tymi zasadami. Poznają metody projektowania procesów chemicznych w zgodzie z zasadami chemii przyjaznej dla środowiska.
Zapoznają się z zielonymi technologiami wodorowymi, odnawialnymi źródłami energii, biopaliwami, metodami pozyskiwania i magazynowania energii a także zagadnieniami proekologicznymi (materiały biodegradowalne oraz utylizacja i recykling tworzyw sztucznych), elektromobilności i dekarbonizacji.
Dla kogo studia na kierunku zielona chemia
Zielona chemia to kierunek odpowiedni dla osób zainteresowanych pracą w sektorze chemicznym, obszarach związanych z koniecznością wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, obejmujących transformację energetyczną opartą o odnawialne źródła energii i zielony wodór.
Program kształcenia na kierunku zielona chemia
Wybrane przedmioty w toku studiów:
- transformacja energetyczna
- energetyka jądrowa
- chemia kwantowa
- surowce chemiczne dla zrównoważonego rozwoju
- metrologia chemiczna
- chemia nieorganiczna
- odnawialne źródła energii
- zielona chemia
- gospodarka wodorowa
- magazynowanie energii
- krystalochemia
- zielona chemia kosmetyczna
- nanomateriały magnetyczne
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zielona chemia
Podczas rekrutacji punktowany jest:
- język obcy
- jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, fizyka, informatyka, matematyka.
Perspektywy pracy po kierunku zielona chemia
Absolwenci kierunku mogą pracować na stanowiskach związanych z analityką chemiczną, projektowaniem i syntezą nowych materiałów, planowaniem, realizacją i wdrażaniem nowych technologii, a także problemami współczesnej energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii i gospodarki wodorowej.
Opinie o kierunku zielona chemia
Studenci kierunku mają możliwość odbycia praktyk zawodowych w dużych zakładach przemysłu chemicznego z branży energetycznej, kosmetycznej, przetwórstwa chemicznego, farmaceutycznego, laboratoriach badawczo-rozwojowych, zajmujących się rozwojem i wdrażaniem technologii przyjaznych środowisku, w tym technologii wodorowych czy akredytowanych laboratoriach analitycznych.