Zootechnika w Olsztynie
Zootechnika studia
Studenci poznają nowoczesne aspekty hodowli zwierząt gospodarskich, amatorskich, towarzyszących i dziko żyjących. Uczą się metod, technik i technologii pozwalających kształtować środowisko przyrodnicze z naciskiem na potencjał biologiczny zwierząt.
Zootechnika realizowana jest także w formie inżynierskich studiów dualnych, łączących kształcenie z pracą zawodową. Studia prowadzone są we współpracy z grupą kapitałową Cerdrob SA, mają charakter praktyczny i przygotowują kadrę przygotowaną do pracy we wszystkich działach produkcji drobiarskiej. Rekrutacja na ten tym studiów odbywa się w trakcie drugiego semestru.
Zootechnika – przedmioty na studiach
Wybrane kursy realizowane w trakcje studiów to: zoologia, genetyka zwierząt, anatomia zwierząt, mikrobiologia zootechniczna, użytki zielone w produkcji zwierzęcej, podstawy techniki rolniczej, biochemia zwierząt z elementami chemii, metody hodowlane z elementami biometrii, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, fizjologia zwierząt, higiena, profilaktyka i dobrostan zwierząt,
Zootechnika – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- chów i hodowla zwierząt amatorskich
- hodowla i użytkowanie zwierząt
- profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni
- hodowla koni i jeździectwo
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- biotechnologia w hodowli zwierząt
- hodowla i użytkowanie zwierząt
- kształtowanie jakości produktów zwierzęcych
- produkcja mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe
Zootechnika – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, język obcy, język polski lub matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zootechnikę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Zootechnice
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów Zootechniki to przykładowo:
- firmy nadzoru hodowlanego
- fermy hodowlane i towarowe
- służby inseminacyjne
- firmy zajmujące się obrotem zwierząt oraz surowcami i produktami pochodzenia zwierzęcego
- administracja związana z rolnictwem
- doradztwo rolnicze
- gospodarstwa rolnicze
- szkolnictwo (po uzyskaniu odpowiednich uprawnień)
- przemysł paszowy
- placówki naukowo-badawcze
- redakcje rolnicze
- specjalistyczne laboratoria
Czy warto studiować Zootechnikę?
Studenci kierunku na UWM mają do dyspozycji unikatową, nowoczesną bazę dydaktyczną obejmującą specjalistyczne laboratoria. Uczelnia pomaga w odbyciu praktyk zawodowych oraz realizacji studenckiej wymiany krajowej czy zagranicznej.
Zarobki po Zootechnice
Przeciętne wynagrodzenie w tej grupie zawodowej określa się na ok. 5000 zł brutto.
Faktyczna wysokość zarobków zależeć będzie od miejsca zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia i zakresu obowiązków.
Zootechnika - opinie
Zootechnika to kierunek dla osób, które nie tylko lubią zwierzęta, ale też nie boją się ich i nie zniechęca ich często ciężka, fizyczna praca związana z zagwarantowaniem zwierzętom odpowiednich warunków utrzymania. Na studiach poradzą sobie kandydaci interesujący się naukami przyrodniczymi, otwarci na nowoczesne metody chowu i hodowli zwierząt, poszukujący proekologicznych rozwiązań możliwych do zastosowania w działalności rolniczej.
***
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych