Biologia w Rzeszowie
Biologia – studia w Rzeszowie
Biologia zajmuje się badaniem życia na różnych poziomach jego organizacji. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu biologii eksperymentalnej na poziomie komórkowym i molekularnym, a także umiejętności posługiwania się specjalistyczną aparaturą badawczą oraz współcześnie wykorzystywanymi technikami stosowanymi w badaniach biologicznych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Biologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- diagnostyka molekularna
- ochrona środowiska.
Biologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Biologii znajdą się m.in. takie przedmioty: bioetyka, chemia organiczna, chemia ogólna z elementami chemii analitycznej, biofizyka, botanika ogólna, zoologia bezkręgowców/kręgowców, mikrobiologia, biochemia, biologia komórki, ekologia, anatomia człowieka z histologią, współczesne wyzwania w biologii, genetyka, fizjologia zwierząt/roślin, ochrona środowiska i przyrody, paleobiologia, biologia molekularna z elementami inżynierii genetycznej, enzymologia, immunologia, podstawy biotechnologii, taksonomia.
Czym zajmuje się biolog?
Biolog zajmuje się badaniem organizmów żywych oraz ich interakcji ze środowiskiem. Do jego zadań może należeć projektowanie i realizacja eksperymentów w laboratorium, zbieranie próbek, obserwacja zachowań, pomiary i analiza danych. Biolog dokumentuje wyniki badań, publikuje je np. w czasopismach naukowych.
Część pracy może być związana z aktywnością w terenie – pobieraniem próbek roślin, zwierząt, gleby, wody itp. w naturalnych warunkach środowiskowych, czy obserwowanie i dokumentowanie stanu oraz zmian w ekosystemach.
Biolodzy mogą zajmować się edukacją lub popularyzacją nauki, pisaniem książek popularnonaukowych, artykułów, prowadzeniem wykładów i warsztatów dla szerokiej publiczności.
Biologia – rekrutacja w Rzeszowie
Rekrutacja na Biologię odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z jednego z przedmiotów: biologia, chemia lub fizyka.
Dodatkowe punkty można uzyskać z jednego przedmiotu spośród: matematyka, geografia lub język obcy nowożytny.
W przypadku, gdy liczba kandydatów z tą samą liczbą punktów przewyższy limit wolnych miejsc, pod uwagę brany jest wynik z języka polskiego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci Biologii mogą przykładowo pracować w:
- polskich i zagranicznych laboratoriach badawczych i analitycznych
- polskich i zagranicznych jednostkach naukowo-badawczych
- firmach o profilu farmaceutycznym, medycznym, kosmetycznym oraz spożywczym
- urzędach administracji państwowej i samorządowej
- instytucjach związanych z ochroną środowiska
- instytucjach popularyzujących naukę.
Ile zarabia biolog?
Mediana wynagrodzenia na stanowisku biolog to ok. 5400 zł brutto. Staż pracy znacząco wpływa na wysokość zarobków.
Czy warto studiować Biologię?
Nieustanny rozwój tej dziedziny oraz odkrycia w zakresie biologii wykorzystywane są w różnych obszarach działalności ludzkiej.
Biologia – opinie
Biologia to studia odpowiednie dla miłośników przyrody, osób dociekliwych, o predyspozycjach naukowych, którym niestraszna praca w laboratorium. Przydatną umiejętnością biologa będzie analityczne, krytyczne myślenie i zdolność wyciągania wniosków.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.